cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.
BlerimDermaku
Postuar 25/12/2009 18:14 (#791)
Subjekti: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
kete pe boj sepse ma merr mendja qe eshte shum me rendesi me dit cili lloj i peshkut peshkohet ne dimer cili ne ver , cili lloj i peshkut peshkohe ne thellesi dhe cili me tape ose me miza etj. , dhe me qka ushqehen kta peshq .
Dhe natyrisht qe osht mir me tregu se qaj lloj peshku qe ju mund te jepni informacione per to ku punon ma shum ne liqe apo ne lumenj dhe ish kon mir me spjegu edhe menyrn e kapjes se tij. JU faleminderit dhe jepni informacione sa ma shum qe edhe peshkataret e moqum te msojn diqka tre por ko jan infarmata shum te rendesishme edhe per peshkatart e rinje.
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 28/12/2009 14:07 (#797 - përgjegje në #791)
Subjekti: RE: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
Pershendetje Blerim,

teme shume e mire ne te cilen isha ndale ne disa detale.

Kur po thush "cilet peshqi peshkohen ne dimer e cilet ne vere", a po mendon "Jane te lejum me u peshku" apo "peshkohen me lehte"?

Pasi jam pasionues pas flyfishing, po te pergjigjem menjehere me llojet e peshqive qe i kam me per zemer:

Trofta, tash, ketu duhet te jemi pak te kujdesshem. Mbaresimi dhe shumimi i Troftes me Pika te Kuqe apo sic e quajme Trofta e Perroit fillon kah fundi i Shtatorit dhe perfundon ne fillim te Marsit. Ne shumicen e vendeve te botes ky peshk nuk lejohet te peshkohet nga 16 Shtatori deri me 16 Mars . Ne vende ku nuk ka shume ndodh qe ndalesa me vle deri me 1 Prill e bile edhe deri me 1 Maj. Tash, per e mbrojte shumimin, me rendesi eshte qe ky peshk mos me u peshku nga data 16 Shtator deri me 16 Mars te vitit vijues.
Trofta e Kalifornise - per dallim nga Trofta, Trofta e Kalifornise e ka periudhen e mbaresimit dhe shumimit me te vonshem, fillin ne fund te Dhjetorit dhe mbaron me 15 Mars. Ndalesat per kete lloj trofte vlejne nga 1 Janar deri 16 Mars.
Koha me e mire me e peshku - derisa trofta e kalifornise eshte shume agresive qysh me 16 Mars, trofta e perroit ka nevoje edhe per disa dite me ardh ne vete. Pra, trfoten e kalifornise e kap shume lehte qysh nga 16 Marsi derisa trofta e perroit nuk punon aq mire deri ne fillim te Prillit. Perndryshe, periudhat e mia te preferuara dhe me te sukseshme per trofte jane 1 Pril deri 10 Maj, mandej diku 5-6 Qershor (miza e majit eshte aktive) deri ne fund te Qershorit, dhe per qejf me e shumti e kam fundin e Gushtit deri ne mes te Shtatorit.

Lipa (Lipjeni) - koha me e mire me peshku eshte dimri. Peshkohet shume mire ne dimer ama duhet edhe aftesi pasi temperaturat jane te uleta, Lipa gjendet ne siperfaqe ne kerkim te ushqimit dhe shume me lehte e veren peshkatarin se gjate veres. Koha e mbaresimit eshte nga 1 Marsi deri ne 31 Maj. Ketu ne Austri ne shumicen e lumenjeve e zgjasin kohen e ndaleses ndersa ne disa lumenj ndalesa vlen per tere vitin pasi qe numri i Lipes ka fillu me u rrallu.

Luci (Shtuka) - per ata qe nuk e kane provu, Luci apo sic i thone kojshite tane Shtuka peshkohet mire edhe pas mbaresimit dhe ne fillim te Qershorit. Koha me e mire me e peshku eshte nga fundi i Shtatorit e deri ne fund te Dhjetorit ndonese kom pase rast me qene shume i suksessshem edhe ne Korrik e besa edhe ne Janar. Ndalesa per Lucin vlen ne shumicen e vendeve te botes nga 1 Shkurti deri me 30 Prill pasi qe kjo eshte koha kur mbaresohet

Luciperka (Smuxhi) - diku ndalesa vlen deri me 31 Maj, diku deri me 30 Qershor, por nga librat qe kam lexu kom mesu se procesi i mbaresimit fillon ne fund te Marsit dhe fillim te Prillit dhe perfundon ditet e para te Qershorit. Te ne ndalesa vlen nga 1 Prilli deri me 31 Maj. E kom peshku disa vite kete lloj peshku dhe nga pervoja ime personale dhe nga pervoja e shoqerise ketu nga shoqata e di se muajt me te mire jane Korriku dhe Gushti e mandej edhe nje pjese e Tetorit. Por, dallon uji nga uji, pra dallon vendi nga vendi. Derisa ne Suedi kam peshku Luciperka me se shumti ne Gusht, ne Austri ne vende te ndryshme me i suksesshem kam qene ne Korrik dhe Tetor

Siluri - peshku me i madh i ujrave tona e ka nje proces shume te shkurter mbaresimi. edhe pse thone se procesi zgjat dya muaj (Maj dhe Qershor), kjo aspak nuk eshte e vertete sepse ne cdo enciklopedi qe gjendet dhe qe mund te lexohet per Silurin (Somin) shkruan qe vetem Qershori eshte muaji kur nuk ben me e peshku. Koha me e mire eshte Shtatori, edhe pse edhe ne Gusht, sidomos sivjet, ka pase mjaft kapje te medha te Silurit.

Mlladica (nuk e di shqip si i thone) - eshte peshk dimeror, pra koha kur ky peshk peshkohet me se miri eshte nga Nentori deri ne fund te Shkurtit kur edhe fillon mbaresimi i tij. Mbaresimi zagjt nga 1 Marsi deri me 31 Maj por te ne ndalesa vlen deri me 1 tetor pasi qe gjate veres aktiv jane mlladicat e vogla dhe per me mbrojte kete lloj peshku aplikohet ndalesa deri ne Tetor. Muaji me i suksesshem eshte Nentori dhe Shkurti

Per ngjila dhe mlysha nuk po shkruaj pasi qe ketu nuk i peshkoj dhe e di se shumica nga ju i peshkoni rregullisht dhe vetem e keni pershtypjen me te mire mbi keta lloj peshqish. Sa per informate, mlyshi ne shumicen e vendeve te Evropes nuk ka ndalese, pra mund ta peshkosh tere vitin. Mua me kapet nganjehere ne mize por perndryshe nuk shkoj posaqerisht me ndjek
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 30/12/2009 11:09 (#805 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Vali une po menoj edhe cilet peshqi osht ma leht me i peshku ne ver apo dimer po edhe cilet jon te lejuar apo te ndaluar per tu peshku ne kto stina .
por qellimi osht qe edhe nese bon me peshku ni peshk qka ose qfar lloj ushqimi duhet perdor ose osht ma mir me perdor per kapjen me sukses te ati lloj peshki icili mund te peshkohet ne dimer ,pranver, ver opo vjesht e te faleminderoi per kontributin tend ne kete tem dhe uroi qe sa ma shum peshkatar te kontribojn ktu qe te msojm gjithnje diqka tre per peshkimin dhe llojrat apo edhe menyrat e peshkimit dhe gjithashtu edhe per llojet e peshqive dhe ne cilen sti osht e preferuar me i peshku ata. Mu ma merr mendja qe te peshkimi puna ma e mir osht qe munesh me bo ter vitin dhe per sicilin ka diqka qka i pelqen ose ku mundet me gjet vete tung k.l.m
Top of the page Fund faqe
skenda bacaj
Postuar 30/12/2009 14:18 (#806 - përgjegje në #805)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Shpesh

Postime: 55
2525
Vali nese ban nji korigim sa i prtket emertim te Liplenit ose Lipa e kam gjit nji emer ne gjuhen shqipe i cili me duket i qilum FRESKORI,e sa i perket Mladices se di po do te hulumtoj,pershendetje
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 30/12/2009 14:22 (#807 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
Blerim e ki ni teme tjeter tek LLojet e peshqeve ne ujrat tona te embla i kom cek cillat lloje jan dhe si peshkohen ma merr menja qe kish mujt met ndihmu diqka tung te pershendes
Top of the page Fund faqe
skenda bacaj
Postuar 30/12/2009 14:33 (#808 - përgjegje në #807)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Shpesh

Postime: 55
2525
Vali Mladica ose latinisht Hucho Hucho shqip Sallmoni i Danubit tjeter emertim nuk gjeta
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 30/12/2009 16:31 (#809 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Po rus shum f.l.m i kom pa shum mir i ke spjegu disa lloje dhe ajo eshte ndihm per mu dhe te tjeret ma merr mendja mu, po un ketu deshta me zgjeru temen the me i ftu peshkataret me pervoj qe te kontribuojn qe te marrim sa ma shum informacion mbi peshkimin dhe mbi vet peshkun tecilin e nxojm .
Gjithashtu kisha pas qef qe secili qe din diqka per peshqit dhe llojet e tyre ne kosove te jap sa ma shum informacione qe ka dhe natyrisht qe jan me rendesi emrat po edhe pamja e tyre per kete arsye nese dikush ka foto te atij peshku qe fol per to le ta postoj ktu osht pun e mir shum dhe osht mir siq e ka spjegu edhe vali me dit se ne cilen stin ben me nxon ate lloj peshku e ne cilen zbon se ai i leshon vezet apo ndonje arsye tjeter qe mund ta domtoj peshkun sepse mu ma merr mendja qe te gjith ne mundohemi ta kapim peshkun por edhe ta ruaim ate e per kete arsye duhet qe peshkataret te informohen sa ma shum per peshkun qe ata e kapin dhe keshtu kur peshku osht i mir e i shendosh dhe me popullim sa ma te madh edhe ne jemi te knaqun . Une ju faleminderoi per kontributin e juai ne kete tem dhe ju ftoi qe te vazhdoni te jepni informacione per kete tem .
Top of the page Fund faqe
skenda bacaj
Postuar 30/12/2009 22:44 (#810 - përgjegje në #809)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Shpesh

Postime: 55
2525
SHFRYTEZOJ RASTIN TUA UROJ VITIN 2010 DHE TE KENI SUKSES DHE SHENDET URIME DHE QELOFSHIT
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 31/12/2009 11:56 (#811 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Faleminderit edhe une gjithashtu ua uroj vitin e ri 2010 te gjithve suksese ne jet , dhe natyrisht edhe ne peshkim .

Tung kalofshi mir................................................................................................................................................................... !
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 2/1/2010 17:11 (#816 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Dua te flas pak per nje peshk shum te vogel qe nuk ka perfitime ekonomike prej tij po osht shum i mir per fillestar ne peshkim .

Gjuca shumë peshkatarë lokal e quajn ashtu por ka edhe emra të tjerë si dylberi,saraga etj por me kujdes, nëse e vreni dallimet mund të vërehet. Gjuca nuk është e plotë dhe ndalesa në largësinë më të madhe nga 12/13 shkallë prapa kokë. Flatrat e saja janë pa ngjyrë dhe kryesisht varet në pjesën e poshtme të ujit , në të cilën banon. Gjuca e lumit është më e bardhë se sa e liqenit. Shpina e saj ka ngjurë të gjelbër.Trupi është i zgjatur dhe i mbuluar me shkallë të vogël e argjendte lehtë me mbeturinave. Gjatsia mesatare e saj është
6-8cm, dhe të rritet në maksimum 12cm. Gjuca është e vogël, peshk i bashksisë jetonë në liqene, kanaleve dhe lumenjë, dhe në përgjithësi e mban sipërfaqen e ujit. Në vendin tonë kryesisht gjindet në të gjitha ujrat, është edhe në Evropën Qendrore dhe Lindore. Shumzimi e ka në verë, kurë e arrijë pjekurinë në vitin e dytë të jetës.

Paisjet per nxenjen e gjuces:

Shtaga : 3-4 m ; najlloni: 0,10-0,16 ; dhe tapat 0.5-1 gr ushqimi ma i preferuar per me kap eshte buka dhe krimbi.

Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 2/1/2010 17:18 (#817 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Une perveti ja kom nis mas pari si peshkatar ne kosoven ton me nxon gjuca ne liqenin e batllaves (ballaban) ne pranver .
Dhe osht shum e mir per fillestar sepse osht e leht me kap dhe mesohesh ma leht me peshku sepse edhe per me peshku mir duhet me pas nevoj e perqata osht mir mia nis me peshk te vogel e te leht e gradualisht me e zhvillu peshkimin ky osht mendimi im personal tung k.l.m e qellofshi ...................................................................
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 4/1/2010 12:42 (#818 - përgjegje në #806)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
skenda bacaj - 2009-12-30 2:18 PM

Vali nese ban nji korigim sa i prtket emertim te Liplenit ose Lipa e kam gjit nji emer ne gjuhen shqipe i cili me duket i qilum FRESKORI,e sa i perket Mladices se di po do te hulumtoj,pershendetje


faleminderit shume baca Skende. Une e kam nje Atlas Zoologjik ketu, doracak i vogel ku jane 12 lloje te peshqive dhe nder to ishte Lipjeni me perkthim Lipa, per kete arsye kom mendu qe ky eshte emri.

Blerim, tema shume me vend. Me vone te shkruaj me detalisht per keto llojet qe i kam ceke
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 4/1/2010 15:23 (#823 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Faleminderit vali prej teje dhe bash mir sepse jom shum i inderesum me dit mashum per kto lloje, dhe ish kon mir qe secili qe din diqka per llojet e peshqive qe gjenden ne ujrat e kosoves te shkruai ketu dhe te tregoj per pervojen e tij me ate lloj peshku qe te msojm sa ma shum per peshqit dhe peshkimin e tyre ne kosoven ton sepse kjo osht esenca qe secili nga ne te mesoi ma shum per peshkimn dhe peshqit ne trojet tona po pse jo edhe me gjer.
tung k.l.m dhe qellofshi djema...............................................................................
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 4/1/2010 18:21 (#824 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
blerim se kom te kjart per cillin peshk e ke fjalen po menoj per gjucen nuk pasna ni kurr per ket lloj peshku me ket emen a ka naj emen tjeter te kti peshku se sa per batllav ska peshk qe se kom nxon edhe ata sagllam po emni qe po e thu nuk po muj me lidh kurqysh BODORK BELLIC APO SYKUQ cilli o prej qetyne peshqiv tung te pershendes
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 5/1/2010 10:57 (#831 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Po rus ky peshk gjuca ne latinisht e ka emrin (Leucaspius delineatus) keshtu e kom msu une ndryshe spo di une pervete kur ja kom fillu me peshku ne batllav ne pranver te 2009 i kam pyet ca peshkatar te vjeter qe ishin aty se si quhet ky peshk dhe um kan thon gjuc po tu hulumtu edhe ne webfaqe tjera ne net e kom gjet edhe qet emer latinisht Leucaspius delineatus nashta tash pe din edhe ti per cilin peshk osht fjala po nese se din nashta ndonje prej kolegve tan ne forum e kupton dhe te tregon se si i thon ndryshe . Une per veti ne batllav deri tash kom peshku mlysh (kllen) , shtuk , dhe pak krapin e vogel sa per qef dhe natyrisht ne fillim gjucen siq e kom cek edhe me heret. Po kete vit du mi ja nis ne sezonen e krapit me dal per krap po du me ja fillu intenzivisht e masi e di qe ti ne sezonen e krapit del shpesh ne batllav nashta kishum mujt me dal naj dit bashk kur tja fillon sezona e kisha msu diqka prej teje sa i perket nxenjes se krapit ne batllav tung k.l.m dhe qellofshi..........................................

Rus te albumet ta kom qit foton se si duket Gjuca dhe ma merr mendja se do ta kuptosh se per cilin peshk po foli.

Edituar nga BlerimDermaku 5/1/2010 11:06
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 5/1/2010 15:19 (#832 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
Po Blerim kjo osht Bodorka e Batllaves kjo punon me te madhe ne ton vitin perveq dimrit qe nuk dalim per peshqi edhe aq shum se osht ma ftoft po edhe dimrit punon mir po ne liqe prej lumit ton ne batllav ik dhe del ne liqe peshkohet me Krimb skrraja buk miser e shum qka po ne pranver ne maj punon shum mir ma heret ka pas shum mat mdhaja dhe kan dal ne miser te but ose sheqerc po tash ma rral ka pas raste ne peshkim sivjet e kemi ndjek krapin me sheqerc dhe e ka marr dhe ky peshk .

Sa i perket peshkimit te krapit so problem kur dush po menoj sat nxehet koha edhe kur t`ja fillon me punu krapi dalim une du me provu sivjet ne prill me kqyr qka po del.

Paisje te krapit i ki me siguri se une qetash ja nisi me i ble senet per sezonen e ardhshme . tung te pershendes kalofsh mir.
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 5/1/2010 15:38 (#833 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Po rus disa paisje i kom e disa du mi ble veq kysmet deri tja fillon sezona e krapit i boj edhe un deri dikund paisjet dhe dalim te therras un se e kom numrin tend ma ke dhon ma heret , dhe shpresoj qe dot kalojm mir dhe dot punoj sa ma shum krapi sivjet tung k.l.m dhe qellofshi...............................................
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 5/1/2010 16:04 (#834 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Mlyshi (Klleni
I takon familjes se krapit (ciprinide). Mund te rritet ndonese ralle edhe deri ne 4-5 kilogram, mirepo llojet prej 2 kilogramesh gjenden me shpesh te varuura per grepin e peshkatarit dhe konsiderohen si nje gjah qe vlen te peshkohet. Eshte shume perhapur ne ujerat fushore mirepo gjendet edhe ne ujerat e lartesive. Edhe mlyshi,perderisa eshte me I ri,jeton ne grupe,te cilat udhehiqen nga peshqit me te medhenj.
Kur mlyshi te rritet nuk e duron shoqerine e vellezerve dhe te motrave te veta.Si egzamplar I peshkatarise sportive konsiderohet si shume atraktiv dhe interesant dhe peshkimi I tij konsiderohet si sport aktiv. Perveç ujerave rrjedhese,mund te gjendet edhe ujerat akumuluese.Shumohet ne maj dhe ne qershor femra e mlyshit eshte shembulli I plleshmerise.ne dy deri ne tre tendime hjedh nga trupi deri ne 100.000 ikra.

Mlyshi ushqehet me barnishta nen ujore njelloj sikurse me fruta siqjane: qershia , dredhza , malina, rrushi , kumbulla dhe duda , por ushqehet edhe prej peshqive te vegjel zhabave dhe krrabave, embelsira per to jon insektet gati te gjitha llojet po une per veti e preferoj me nxon me karcej se um doket qe i preferon ma shum, mundesh me nxon edhe me mashtruese te ndryshmi po edhe me gruri , buka , krimbi e tj do te thot se osht gjithqka ngrenes.
Mlyshi mund te kapet me tape ne vozitje , mund te kapet edhe ne thellesi por edhe me miza mashtruese mbi sip. e ujit. por duhet te ruheni sepse osht shum kurreshtar dhe jeton ne grup nese njeri prej udheheqesve te grupit paralajmron te tjeret per parregullsira atehe lirisht ndrrone vendi se ata meniher largohen prej atyhi.
Mlyshi i preferon ujrat e shpejta po mund te gjendet edhe ne ujra te cekta por ka edhe ne liqe .
Mlyshi po thuajse punon gjith vitin .
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 5/1/2010 16:21 (#835 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Siluri un per veti e kom qef kit lloj peshku siluri jeton ne thllesi te ujit dhe ne erresir ky lloj peshki mund te arrij deri me 200 - 250 kg dhe mun te rritet 3m i gjat.

Siluri ushqehet prej peshqive me te vegjel dhe ushqim i preferuar i tij eshte krapi siluri zakonisht punon naten por mund te punoj edhe diten une e kom pa ni rast kur siluri ne mes te dites ka dal ne siperfaqe dhe e ka ngren nje zog te shotes d.m.th mundet me u ushqy edhe prej shpezeve qe gjenden mbi uje un ne baz te njohurive te mia e di qe siluri ma shum punon ne badofc tek ne ne kosove silurin mund ta kapni edhe me skrraja te mdha dhe nese e dini ku gjindet nuk ka nevoj te peshkoni ne thellesi te medha sepse ai per mu ushqy ngritet lart afer siperfaqes dhe e kap viktimen. Une ne gjermani e kom pa nje instrument te drurit qe ata e quajshin wallerholz dhe me kete instrument ata e emitojshin zhurmen qe e ben nje silur gjat ngrenjes apo gjuetis dhe i njellshin silurat ktu tek ne se di a ka asi instrumenti skom pa hala. Po ni sen se di qysh bohet shumimi i silurit dhe nese e din dikush prej jush ateher let me trgoj ktu sepse um indereson .

Edituar nga BlerimDermaku 5/1/2010 16:22
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 7/1/2010 09:32 (#839 - përgjegje në #835)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
Blerim,

pajtohem me ty pervec se ne ushqimin e preferuar te Silurit. Nuk po du me te shit mend por ne kursin qe jam ty e bo per kontrollor te ujerave tash me se shumti jam ty mesu per Silurin dhe Gergeqin.
Siluri eshte peshk qe gjahun e tij nuk e kafshon por e perbin, per kete arsye Krapi (pervec atyre teper te vegjel) eshte nder gjahet me te veshtira per te. Sipas enciklopedise dhe studimeve te organizates FAO (Food and Agriculture Organisation) me seli ne Rome, ushqimi me i preferuar i Silurit do ishte gjeli i detit apo sic i quajme ne Skampi. Eshte peshk i thellesise qe me se shumti ushqehet ne thellesi por din me dal edhe ne siperfaqe dhe me i gelltite zogjte e shotes e besa edhe shpeze tjera jo fort te medha. Une pervec qe kam pa shotat e vogla ty u zhduk ne siperfaqe me ka ra rasti me pa edhe si pacovat e ujit i ka gelltite. Problemi pse nuk del shume ne siperfaqe eshte edhe menyra e frymemarrjes dhe koka shume e rende qe i shkakton problem. Eshte nder peshqit e rralle qe ka probleme me thithje te oksigjenit nese ngjitet lart ne siperfaqe. Sa i perket ushqimit, pervec peshqive (zakonisht peshku i bardhe), ushqim te preferuar e ka edhe skrajen, djathin (kaqkavall). Une isha vitin e kaluar ne nje liqe qe formohet nga nje lum qe derdhet aty por me i madhi qe arrita me kap ishte 120cm. Shoket kapen me te medhaja por mu filloi ne ate vend ku isha ty nxone me me ra ngjala. Pasi qe peshkohet me se miri ne oret e mbremjes e edhe naten, nese peshkon me peshk te bardhe dhe me skraja atehere rat te madh ke edhe ngjala me kap.

Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 7/1/2010 11:13 (#840 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Val une te faleminderoi per kete korigjim kjo osht shum e mir se nashta un kom ni apo ma ka merr mendja qe ni sen osht qashtu por muj me pas gabim e per kete e faleminderoi cdo peshkatar qe um jep keshilla apo um korigjon per ate arsye une edhe e kom hap kete tem qe te msojm sa ma shum per peshkun dhe peshkimin dhe qe debati per kete tem te jet sa ma i gjer pra edhe njeher shum faleminderit per sqarim dhe nese keni informata edhe per peshqi tjer ateher na tregoni per ta per llojin e tyre per ushqimin apo a jan aktiv naten apo diten ne cilen stin mund ti peshkojm dhe se qysh shumohen e tjer, qka te dini per ta se sa ma shum informata te kemi per nje lloj peshku aq ma mir mund ta peshkojm por edhe ta ruajm .

Tung dhe qellofshi................................
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 7/1/2010 11:40 (#841 - përgjegje në #840)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
harrova me shtu per Silurin se me se miri peshkohet pasdite vone apo me mire te themi ne oret e mbremjes. Siluri peshkohet edhe naten por edhe ne oret e hershme te mengjesit. Ne keto kohe eshte me aktivi.

Tash, isha ndal pak te Trofta e Perroit (me pika te kuqe) qe eshte per mu padyshim peshku me interesant sa i perket shumimit. Ky lloj trofte mbaresohet me cdo lloj trofte tjeter qe e ka kohen e shumimit te njejte me troften e perroit. Per shembull, Marmorata apo Marble Trout qe gjendet ne Valbone, Neretve dhe ne Slloveni eshte nje nga ato qe perzihen me troften e perroit. Kjo eshte edhe arsyeja pse ka shume trofta mandej Hibride, disa i perngjajne me shume troftes se perroit e disa Marmorates.
Trofta peshkohet me se miri heret ne mengjes deri diku kah ora 10 si dhe pasdite diku prej ores 15:00. Sidoqofte, ne kohen nga fundi i Majit deri ne mes te Qershorit eshte shume aktive gjate tere dites ne siperfaqe pasi qe eshte koha e mizes se Majit. Perndryshe peshkohet me mize, blinker, wobbler te vogel deri ne 4-5cm, skraje e shpesh bjen edhe ne krymb e besa edhe ne buke. Per mu shumu, zakonisht i kerkon vendet ku ka pjese te zallit afer gureve me te medhenj. Njihet gjithashtu si nje nder peshqit me te menqur te ujerave te embla.

Lipa - per mua peshku me interesant me e peshku. Shume sensitiv dhe shume veshtire me e kap. Zakonisht ushqehet me miza te vogla por din me punu edhe me krymb (ndonese zakonisht nuk lejohet me u peshku me dicka tjeter pervec me mize artificiale). Eshte peshk disi i vetmum, si te rritet rreth 30cm ndahet nga tjeret dhe tere kohen rrin i vetmum. Eshte peshk i ujerave te pastra dhe shume lehte e veren pranine e peshkatarit. Gjate veres zakonisht peshkataret ulen ne gjunje per me ju afru bregut qe ne menyre qe mos te verehen. Per dallim nga trofta (edhe pse jane bashkejetues) Lipa shume me veshtire mbijeton dhe eshte nje specie e rrezikuar ne Evrope per shkak se 90% te jetes e kalon ne ujera te ceketa dhe shpesh ne siperfaqe. Keshtu behet cak i shpezeve grabitqare dhe zakonisht ne lumenj ku gjendet Lipa ka edhe shume shpend grabitcare si Kormorani pasi qe e dine qe ushqimi eshte me i lehte. Atraksion i vecante eshte peshkimi i Lipes ne dimer, sidomos Janar kur zakonisht ushqehet me insekte nenujore dhe e peshkojme me miza te vogla me koke metali.

Mlladica (Salmoni i Danubit) - specia me e madhe e Salmonideve dhe nje nga speciet e rralla qe shumohet deri ne mes te veres. Mlladica peshkohet nga muaji Nentor deri ne fund te Shkurtit pervec se ne vendet ku ka shume dhe lejohet edhe nga muaji Gusht. Shume grabitqare dhe zakonisht ushqehet me peshqi tjere. Nder te preferuarit e saj eshte Lipa por edhe Mlyshat deri ne 20cm. Peshkohet me blinkera por me se miri punon me Streamera te medhenj, mashtruese qe zakonisht perdoren ne flyfishing. Nga sa kam degju, eshte shume aktive teper heret ne mengjes dhe zakonisht para perendimit te Diellit
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 9/1/2010 10:43 (#842 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Qysh po e kaloni ne peshkim spo du me dal prej teme po osht me rendesi dhe ne te miren tone me e cek ni sen se nuk osht mir me dal pa leje peshkimi ne peshkim osht mir me shku ne shoqatat e peshkatareve dhe me marr lejen sepse kjo osht detyrim ligjor dhe nuk osht mir me dal pa leje dhe me shkel ligjin na perdit kerkojm menaxhim mat mir te peshkimit dhe te ujrave ne kosove ndersa ka shum peshkatar qe vet e shkelin kete kerkes duke dal pa leje ne duhet te dim se separi duhet tja nisim prej veti me e rrespektu ligjin e peshkimit dhe pastaj kemi drejt me kerku edhe menaxhim mat mir te ujrave dhe te fondit te peshkimit ne kosove po edhe shoqatat e peshkatareve ish dasht me i kontrollu ma shpesh lejet po qa me bo mu ma merr mendja qe eshte ma e ndershme me kon me leje e kete leta bojn secili ne baze te ndergjegjes se vet .
Tung kalofshi mir dhe qellofshi ..........................................................................................................................................................................
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 9/1/2010 14:25 (#843 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Qe ligji i peshkimit ne republiken e kosoves osht mir me e lexu niher cdo peshkatar
PROVISIONAL INSTITUTIONS OF SELF GOVERNMENT
Ligji Nr. 02/L-85
PËR PESHKATARI DHE AKUAKULTURË
Kuvendi i Kosovës,
Në bazë të Kreut 5.1 (j) dhe 9.1 26 (a) të Kornizës Kushtetuese për Vetëqeverisje të
Përkohshme në Kosovë (Rregullorja e UNMIK-ut 2001/9 dt. 15 maj 2001).
Miraton:
LIGJIN PËR PESHKATARI DHE AKUAKULTURË
Kapitulli I
DISPOZITAT E PERGJITHSHME
Neni 1
Qëllimi
Me ketë ligj rregullohet menaxhimi me resurse peshkore dhe veprimtaria e peshkatarisë
dhe akuakulturës që ushtrohet në ujërat e territorit të Kosovës.
Neni 2
Dispozitat e këtij ligji kanë për qellim që:
a) peshqit në ujërat e peshkimit të shfrytëzohen në mënyrë racionale për tu ruajtur
biodiversiteti;
b) peshqit mund të peshkohen dhe kultivohen vetëm sipas kushteve të parapara me këtë
ligj dhe akteve nënligjore të nxjerra nga ky ligj;
c) të përcaktoi kushtet e menaxhimit dhe mbikëqyrjen e resurseve peshkore;
d) të përcaktoi masat për mbrojtjen e peshqve,
e) të përcaktojë të drejtat dhe obligimet e personave fizikë apo juridikë që ushtrojnë
aktivitetin e peshkimit dhe akuakulturës.
Neni 3
Përkufizimet
Nocionet e shfrytëzuara në këtë ligj kanë këto domethënie:
”Ujërat e peshkimit” janë ujërat e lumenjve, prockave, liqeve natyral dhe artificial,
kënetave, kanaleve dhe ujërave tjera në të cilat jetojnë peshqit;
”Akuakultura” nënkupton mbarështimin ( kultivimin ) e organizmave ujor të orientuar
për shfrytëzimin e tyre ekonomik;
UNITED NATIONS
United Nations Interim
Administration Mission
in Kosovo
UNMIK
NATIONS UNIES
Mission d’Administration
Intérimaire des Nations Unies
au Kosovo
2
”Peshkimi” nënkupton çdo veprimtari për gjuajtjen e peshkut dhe organizmave tjerë ujor
duke përdorur mjete dhe pajisje të ndryshme;
”Organizma ujor” janë organizmat e gjallë shtazorë dhe bimor të ngrënshëm ose të
pangrënshëm që kanë ujin si mjedis jetësor e ku përfshihen peshqit, gaforret, molusqet,
ushejzat, bretkosat dhe gjallesat tjera ujore;
“Peshkim ekonomik” është peshkimi me qëllim të përfitimit ekonomik;
”Peshkimi sportiv-rekreativ” është peshkimi me grepa për rekreacion dhe sport;
”Peshkëzim” është hedhja e planifikuar e peshqve në ujërat e peshkimit në bazë të planit
vjetor për menaxhim;
”Peshkatar” është personi i cili gjuan peshk me mjete dhe pajisje të lejuara në bazë të
lejes për peshkim sportiv-rekreativ;
”Hurdhë e peshqve” është objekti në tokë bujqësore ose jobujqësore ose në ujerat e
peshkimit të dedikuara për mbarështimin e peshqve të cilat plotësojnë kushtet e
përcaktuara dhe nuk konsiderohen ujëra të peshkimit në bazë të këtij ligji;
“Licencë” është e drejta në bazë të cilit personi fizik apo juridik mund të merret me
menaxhim të regjioneve apo zonave të peshkimit;
”Licencë për akuakultur” është e drejta për zhvillimin e aktivitetit të akuakulturës;
“Licencë për peshkim ekonomik”është e drejta për peshkim ekonomik në regjionet e
peshkimit;
”Leje për peshkim sanues” është e drejta që fiton shfrytëzuesi i të drejtues së
menaxhimit për sanimin e gjendjes në ujërat e peshkimit;
”Leje për peshkim shkencor-hulumtues” e drejta e peshkimit për qëllime shkencore -
hulumtuese;
”Leje” është e drejta për peshkim sportiv-rekreativ;
”Shoqata e peshkatarëve” grup i peshkatarëve të regjistruar që merren me peshkim
sportiv-rekreativ;
”Federata e Peshkatarëve të Kosovës” bashkim i shoqatave në nivel vendi;
”Regjion i peshkimit” pjesë e ujërave të peshkimit që përmban një tersi hidrologjike,
biologjike dhe ekonomike që ka kushte për peshkim dhe akuakulturë;
”Zonë e peshkimit” është pjesë e regjionit të peshkimit në të cilën shfrytëzohet e drejta
për peshkim, akuakulturë dhe mbrojtje të peshqve;
”Ministria” është Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural;
”Program i menaxhimit” masat e parapara për menaxhimin e ujërave të peshkimit në
regjionet apo zonat e peshkimit;
“Plani vjetor i menaxhimit” masat e parapara të menaxhimit të regjionit apo zonës
brenda një viti.
3
”Kodi i Peshkimit” dokument që përcakton parimet dhe standardet për ruajtjen,
menaxhimin dhe zhvillimin e peshkatarisë
Kapitulli II
UJËRAT E PESHKIMIT
Neni 4
Ujëra të peshkimit janë të gjitha ujërat në territorin e Kosovës përveç ujërave:
a) të shpallura si territore të mbrojtura me ligj të veçantë,
b) në hurdha të peshqve,
c) në akumulime, liqene apo burime nga të cilat sipas ligjeve apo vendimeve të veçanta
mbrohet burimi për furnizim me ujë të pijes,
d) në akumulime, liqene apo burime ujore të rezervuara për furnizim me ujë të pijes.
Neni 5
5.1. Ujërat e peshkimit ndahen në regjione apo zona të peshkimit.
5.2. Kufijtë e regjioneve apo zonave të peshkimit, forma e shfrytëzimit për peshkim
ekonomik apo sportiv dhe zonat për akuakulturë përcaktohen me akte nënligjore nga
ministria duke marr mendimin profesional nga Departamenti i Ujërave të Ministrisë së
Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor (MAPH).
Neni 6
Regjionet apo zonat e peshkimit mund tu epen në shfrytëzim personave fizik ose juridik,
përkatësisht organizatave ose shoqatave për peshkim ekonomik ose sportiv-rekreativ (në
tekstin e mëtejmë shfrytëzuesit) nga ana e ministrisë.
Neni 7
7.1. Regjioni apo zona e peshkimit i epet në shfrytëzim shfrytëzuesit me tender duke i
dhënë të drejtën e menaxhimit nëse i plotëson këto kushte:
a) të jetë i regjistruar për kryerjen e aktiviteteve në peshkatari,
b) të jetë i pajisur me pajisje dhe staf profesional për zhvillimin e aktivitetit,
c) të ketë të organizuara rojet e peshkimit,
d) të ofroi programin e menaxhimit për regjionin apo zonën e peshkimit.
7.2. Për të fituar të drejtën e shfrytëzimit të regjionit apo zonës së peshkimit ministri
nënshkruan kontratë me shfrytëzuesin për kushtet e shfrytëzimit të regjionit apo zonës së
peshkimit e cila përmban:
a) emri i shfrytëzuesit,
b) emërtimin e regjionit apo zonës së peshkimit,
c) kufijtë e regjionit apo zonës së peshkimit,
d) masat për mbrojtjen e resurseve peshkore,
4
e) mënyrën e shfrytëzimit të resurseve peshkore,
f) lartësinë e kompensimit për të drejtën e shfrytëzimit të regjionit apo zonës së
peshkimit në bazë të programit të ofruar për menaxhim të resurseve peshkore,
g) kushtet për ndërprerjen e kontratës.
7.3. Shfrytëzuesi i cili ka fituar të drejtën e shfrytëzimit nuk mund ta bartë këtë të drejt te
subjekti tjetër.
Neni 8
8.1. Kohëzgjatja e të drejtës së shfrytëzimit të peshkimit në regjionin apo zonën e peshkimit
mund të zgjat më së shumti dhjet vjet nëse nuk e përcaktohet ndryshe nga ministria.
8.2. Në rastet kur një regjion apo zonë e peshkimit nuk është marrë në shfrytëzim me
tender mund të epet në shfrytëzim personave fizik, juridik ose shoqatave të peshkatarëve
pa kompensim deri në ritenderim konform nenit 7 të këtij ligji.
8.3. Shfrytëzimi nga paragrafi 2 i këtij neni mund të zgjas më së shumti 2 vite.
Neni 9
9.1. Shfrytëzuesi i të drejtës së peshkimit është i obliguar të vejë shenjat e tij
identifikuese në kufijtë e regjionit apo zonës së peshkimit më së largu gjashtë muaj pas
fitimit të drejtës së shfrytëzimit dhe nënshkrimit të kontratës.
9.2. Formën e shënjimit të regjionit apo zonës së peshkimit e përcakton ministria.
Neni 10
10.1. Shfrytëzuesi është i obliguar që brenda një viti nga data e fitimit të drejtës së
shfrytëzimit të zbatoi programin e parashtruar për menaxhimin e resurseve peshkore.
10.2. Regjioni apo zona e peshkimit epet në shfrytëzim me kompensim sipas dispozitave
të këtij ligji dhe ligjit për koncesione.
10.3. Mjetet e realizuara nga dhënia e të drejtës së shfrytëzimit të regjioneve apo zonave
të peshkimit derdhën në Buxhetin e Kosovës.
Neni 11
Programet e menaxhimit
11.1. Programi i menaxhimit hartohet nga shfrytëzuesi i të drejtës së peshkimit në
përputhshmëri me Kodin e Peshkimit.
11.2. Programi i menaxhimit miratohet nga ministria për një periudhë jo më shumë se
dhjetë vjet dhe paraqet dokumentin bazë për menaxhim ne regjion apo zonë të peshkimit
dhe ka për qellim:
a) të siguroi qëndrueshmëri në shfrytëzimin e burimeve peshkore duke siguruar
mirëmbajtjen e tyre në nivele që të plotësojnë nevojat sot dhe në të ardhmen,
b) të mirëmbaj e të ruaj cilësinë dhe biodiversitetin biologjik të burimeve peshkore dhe
organizmave tjerë ujor,
5
c) të vlerësoi resurset peshkore si dhe shtimin e peshës,
d) të planifikoi sasinë vjetore e peshkimit sipas llojeve,
e) të planifikoi peshkëzimin sipas sasisë dhe llojit të peshqve( koha, sasia dhe lloji i
peshqve ) si dhe mjetet e nevojshme për zbatimin e planit,
f) të planifikoi masat dhe mënyrën e mbrojtjes së regjioneve të peshkimit, organizimin
e rojeve të peshkimit,
g) të hartoi planin e punës për ruajtjen e ambientit,
h) të planifikoi aktivitetet sportive-rekreative,
i) të planifikoi kohën dhe mënyrën e shtimit të peshqve dhe masat mbrojtëse në
vendet e riprodhimit natyral.
11.3. Shfrytëzuesi i të drejtës së peshkimit obligohet që në afat prej 30 ditësh pas
nënshkrimit të kontratës të hartoi planin vjetor të menaxhimit i cili duhet të përmbaj:
a) vlerësimin e sasisë së peshqve dhe shtimin e tyre,
b) sasinë e lejuar e peshkimit sipas llojeve në vit dhe në dit,
c) planin e peshkëzimit në sasi sipas llojeve,
d) mënyrën dhe masat e mbrojtjes së regjionit apo zonës së peshkimit, organizimin e
rojeve si dhe planin për ruajtjen e ambientit.
11.4. Plani vjetor i menaxhimit aprovohet nga ministria dhe njoftohet Federata.
11.5. Pa aprovim të planit vjetor të menaxhimit nuk lejohet peshkimi.
Neni 12
12.1. Me qëllim të evidentimit të dhënave për sipërfaqen e regjioneve, kufijtë e
regjioneve, sasinë dhe llojet e peshqve, të drejtën e peshkimit në ministri mbahet regjistri
i peshkimit i cili rregullohet me akt nënligjor.
12.2. Shfrytëzuesit e të drejtës së peshkimit janë të obliguar të sjellin në ministri të dhënat
për regjistrimin në regjistrin e peshkimit sipas paragrafit 1 të të këtij neni .
Kapitulli III
PESHKIMI
Neni 13
Mënyra e peshkimit, mjetet dhe pajisjet që përdorën për peshkim përcaktohen me akt
nënligjor nga ministria.
Neni 14
Peshkimi ekonomik
Peshkimi ekonomik mund të realizohet në regjionet apo zonat e përcaktuara pas marrjes
së licencës për peshkim ekonomik nga ministria.
Neni 15
Me peshkim ekonomik mund të merren vetëm personi fizik apo juridik i regjistruar për
peshkim ekonomik, që posedon licencë për peshkim ekonomik.
6
Neni 16
16.1. Licenca për zhvillimin e veprimtarisë së peshkimit ekonomik epet nga ministria në
bazë të aplikacionit të parashtruar.
16.2. Aplikacionit për marrjen e licencës si dhe licenca për peshkim ekonomik duhet të
përmbaj:
a) certifikatën e personit fizik ose juridik,
b) emërtimi i regjionit ose zonës së peshkimit në të cilën do të zhvillohet peshkimi ekonomik,
c) llojin dhe numrin e mjeteve dhe pajisjeve që do të përdorën për peshkim ekonomik,
d) emrin dhe shenjën e regjistrimit të mjetit lundrues me të cilin do të zhvillohet
peshkimi ekonomik.
16.3. Forma e aplikacionit dhe mënyra e dhënies së licencës për peshkim ekonomik
rregullohet me akt nënligjor nga ministria.
16.4. Licenca për peshkim ekonomik do të epet në bazë të tenderit publik.
16.5. Vendimin për shpalljen e tenderit e bie ministri.
16.6. Procedurën për dhënien e licencës për zhvillimin e peshkimit ekonomik e zbaton
komisioni për licenca i emëruar nga ministria.
16.7. Komisioni nga paragrafi 6 i këtij neni i propozon ministrit kandidatët për marrjen e
licencës për peshkim ekonomik.
16.8. Shfrytëzuesi i mëparshëm i licencës ka të drejta të njëjta për marrjen e licencës.
16.9. Fituesi i tenderit për zhvillimin e peshkimit ekonomik është i obliguar ti paguaj
mjetet shfrytëzuesit për realizimin e peshkimit.
16.10. Mjetet e realizuara nga kompensimi për zhvillimin e veprimtarisë së peshkimit
ekonomik janë të hyra të shfrytëzuesit dhe duhet të përdorën për peshkëzimin e ujërave të
peshkimit ku është zhvilluar peshkimi ekonomik.
16.11. Në rastet e mos përmbushjes së obligimeve me kontratë dhe mos përmbajtjes në
programin e ofruar ministria mban të drejtën e marrjes së licencës.
Neni 17
17.1. Licenca për zhvillimin e veprimtarisë së peshkimit ekonomik nuk mund të bartet te
personi ose subjekti tjetër.
17.2. Licenca për zhvillimin e peshkimit ekonomik do ti merret shfrytëzuesit me vendim
nga ministria në rast se vërtetohet:
a) se personi fizik apo juridik që posedon licencën për zhvillimin e veprimtarisë së
peshkimit ekonomik nuk posedon mjete dhe pajisje të përshkruara gjatë aplikimit,
b) se personi fizik apo juridik që posedon licencën për zhvillimin e veprimtarisë së
peshkimit ekonomik nuk ka përgatitje profesionale ose nuk ka të punësuar
profesional për zhvillimin e kësaj veprimtarie,
c) se i licencuari nuk i paguan mjetet sipas kontratës,
d) se nuk i përmbahet programit të parashtruar,
e) se ujërat e peshkimit në regjionin apo zonat e peshkimit shfrytëzohen për qëllime tjera.
7
17.3. Procedurën për marrjen e licencës për peshkim ekonomik e ngrit inspektori i
blegtorisë, kurse vendimin definitiv e nxjerr ministria.
17.4. Në ministri mbahet regjistri i licencave për peshkim ekonomik.
17.5. Formën, përmbajtjen dhe mënyrën e mbajtjes së regjistrit të licencave për peshkim
ekonomik e përcakton ministria.
Neni 18
Peshkimi sportiv-rekreativ
Peshkimi sportiv-rekreativ në ujërat e peshkimit mund të kryhet nga peshkatarët që:
a) posedojnë leje për peshkim sportiv-rekreativ
b) kanë provimin për peshkatar sportiv-rekreativ.
Neni 19
Peshkimi sportiv-rekreativ është i ndaluar në rastet:
a) kur përdorën mjete tjera lundruese nga ato që përcaktohen me akte nënligjore,
b) kur përdoren pajisje tipike të peshkimit profesional,
c) në regjione apo zona ku peshkimi sportiv-rekreativ është i ndaluar me akte nënligjore.
Neni 20
Federata e Peshkatarëve Sportiv të Kosovës
Federata e Peshkatarëve Sportiv të Kosovës kryen punët për të cilat autorizohet sipas
këtij ligji.
Neni 21
21.1. Federata zbaton masat e zhvillimit dhe mbrojtjes së fondit të peshqve, organizon
aktivitete për mbrojtjen e ambientit në territorin ku vepron dhe mban evidencën për
provimet e kaluara për peshkim sportiv-rekreativ sipas programit për dhënien e provimit.
21.2. Përveç punëve nga paragrafi 1 të nenit 21 të këtij ligji Federata organizon ndarjen e
lejeve për peshkatarët sportiv-rekreativ sipas programit, organizon mbajtjen e garave,
zbaton dhe jep leje për të gjitha garat në peshkimin sportiv-rekreativ përveç garave
ndërkombëtare, grumbullon të dhënat nga shfrytëzuesit e të drejtës së peshkimit për
sasinë dhe llojin e peshkimit nga peshkimi sportiv-rekreativ si dhe jep emblemat dhe
dokumentet e identifikimit për rojet e peshkimit sipas kërkesës së shfrytëzuesit.
8
Neni 22
Provimi për peshkatar
22.1. Federata organizon dhe zbaton provimin për peshkatar sipas programit të përcaktuar
nga ministria:
a) programi dhe mënyra e dhënies së provimit, formulari dhe forma e certifikatës për
dhënien provimit përcaktohet nga ministria,
b) vlerësimin e njohurve të peshkatarëve sipas programit e bënë komisioni i
përzgjedhur nga ministria me propozim të Federatës,
c) certifikata për dhënien e provimit për peshkatar do ti epet personit i cili ka mbaruar
shkollimin profesional në peshkatari pa obligim të futet në provim.
22.2. Shpenzimet për dhënien e provimit për peshkim sportiv-rekreativ i bartë kandidati.
22.3. Lartësia e pagesës për dhënien e provimit përcaktohet nga ministria.
Neni 23
Lejet për peshkim sportiv-rekreativ
23.1. Për zhvillimin e aktivitetit të peshkimit sportiv-rekreativ peshkatarët duhet të
posedojnë lejen për peshkim.
23.2. Lejet për zhvillimin e aktivitetit të peshkimit sportiv-rekreativ i lëshon Federata
sipas procedurave të përcaktuara nga ministria.
23.3. Peshkatarët për zhvillimin e aktivitetit të peshkimit sportiv-rekreativ në një regjion
apo zonë peshkimi paguajnë lejet tek shfrytëzuesi i të drejtës së menaxhimit të resurseve
në regjion apo zonë përmes shoqatave, shoqatave të peshkatarëve apo Federatës.
23.4. Shfrytëzuesi mund të shes lejet për peshkim sportiv-rekreativ:
a) vetëm për regjionin apo zonën për të cilën ka fituar të drejtën e shfrytëzimit,
b) vetëm peshkatarëve me provim të kaluar konform nenit 22 paragrafit 1 të këtij ligji,
c) peshkatarëve të huaj pa provim të kaluar pasi të vërtetoi posedimin e lejes për
peshkim nga vendi i cili vjen.
23.5. Shfrytëzuesi i të drejtës së peshkimit përcakton çmimin e lejes për peshkim -
sportiv-rekreativ.
Neni 24
Forma, përmbajtja dhe procedura e dhënies së lejes për peshkim sportiv-rekreativ
përcaktohet nga ministria me akt nënligjor.
9
Kapitulli IV
AKUAKULTURA
Neni 25
25.1. Aktivitetin e akuakulturës mund ta zhvillojnë personat fizik apo juridik të
regjistruar dhe të licencuar për akuakulturë si dhe shfrytëzuesit e resurseve ujore nëse një
gjë të tillë kanë planifikuar me program në regjionin apo zonën për të cilën e ka fituar të
drejtën e shfrytëzimit.
25.2. Personat fizik apo juridik mund të zhvillojnë aktivitetin e akuakulturës pasi të kenë
marrë licencë nga ministria duke i plotësuar këto kushte:
a) nëse personi fizik apo juridik ka përgatitje profesionale apo ka të punësuar profesional,
b) kur zbatimi i projektit nuk shkakton efekte negative ndaj mjedisit,
c) kur zhvillimi i aktivitetit nuk bie ndesh me interesat e sektorëve tjerë që merren me
menaxhimin e ujërave,
d) kur ndryshimi i destinimit të tokave është në përputhje me ligjin e tokave,
e) kur shfrytëzimi i tokave në pronësi shtetërore rregullohet sipas procedurave të
autoriteteve që menaxhojnë me tokat,
f) kur e drejta e shfrytëzimit të ujërave është rregulluar sipas ligjit për koncesione.
Neni 26
Kërkesës për licencimin e aktivitetit të akuakulturës duhet bashkangjitur:
a) certifikatën e biznesit t? personit fizik apo juridik,
b) zona - regjioni ku do të zhvillohet aktiviteti,
c) sasia dhe cilësia e ushqimit që do të përdoret,
d) lloji i peshqve apo organizmave tjerë ujor që do të kultivohen,
e) numri dhe data e vendimit për pagesën e koncesionit për shfrytëzimin e ujit si dhe
kontratën për koncesione për shfrytëzimin të ujit,
f) hapësira e hurdhës ku do të zhvillohet veprimtaria,
g) kontrolli i cilësisë së ujit,
h) pëlqimi mjedisor nga Ministria e ambientit dhe planifikimit hapësinor (MAPH) për
vlerësimin e ndikimit në ambient.
Neni 27
Për zhvillimin e aktivitetit të Akuakulturës kultivuesit obligohen që të sigurojnë:
a) strukturën e mjeteve dhe pajisjeve që përdorën,
b) sinjalizimin e sëmundjeve që do të shfaqeshin,
c) përdorimin e drejt të medikamenteve,
d) sasia, cilësia dhe llojet e të vegjëlve që do të përdorën,
e) kufizimin e zonës ku do të zhvillohet veprimtaria,
f) shkarkimin e çfarëdo materiali të dëmshëm nga hurdha,
g) mbajtjen e regjistrave dhe paraqitja e informacioneve,
h) përmbajtje në standardet zooteknike për ngritjen e hurdhës (distanca, forma dhe
dimensionet e objekteve për zhvillimin e aktivitetit,
10
i) standardet teknike të ndërtimit për pengimin e depërtimit të substancave të dëmshme
për shëndetin e njeriut dhe ambientin,
j) trajtimin e ujërave të shfrytëzuara.
Neni 28
28.1. Licenca për akuakulturë skadon në rastet kur personi fizik apo juridik ndërpret
veprimtarinë dhe në rast të skadimit të kontratës për koncesione për shfrytëzimin e ujit
sipas ligjit për koncesione.
28.2. E drejta e licencës mund ti merret kultivuesit i cili kultivon lloje të peshqve ose
organizmave tjerë ujor të cilët nuk janë të regjistruar në licencë apo nuk i përmbahet
kushteve të parapara sipas nenit 27 të këtij ligji.
Neni 29
Në ujërat e peshkimit në të cilat kultivohet peshku në vendet e rrethuara ku zhvillohet
aktiviteti i akuakulturës në largësi prej 50 m prej shenjave për shfrytëzimin e ujit sipas
kontratës për koncesione ndalohet peshkimi apo aktivitete tjera.
Neni 30
Në hurdha ku zhvillohet akuakultura ndalohet peshkimi pa lejen e personit përgjegjës të
hurdhës.
Neni 31
Ministria mban regjistrin e licencave dhe përcakton formën dhe përmbajtjen e saj.
Neni 32
Kohëzgjatja e licencës për zhvillimin e aktivitetit të akuakulturës është 10 vite me
mundësi të ripërtrirjes.
Neni 33
33.1. Çdo modifikim apo zgjerim i aktivitetit, strukturës dhe pajisjeve duhet paraprakisht
të merr pëlqimin nga ministria.
33.2. Kriteret për tregtimin me produktet e akuakulturës përcaktohen me akte nënligjore
nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, në pajtim me Direktivën Nr.
91/67 të EEC të BE-ës.
11
Kapitulli V
MBROJTJA E PESHQVE
Neni 34
34.1. Regjioni apo zona e peshkimit e përcaktuar për zhvillimin e aktivitetit të peshkimit
sportiv-rekreativ mund të shfrytëzohet për zhvillimin e peshkimit sanues në rastet kur duhet
penguar shumëzimin e llojeve me vlera të vogla ose shumëzimin e tepërt të një lloji.
34.2. Lejen për aplikimin e peshkimit për sanimin e gjendjes e jep ministria.
34.3. Afati kohor i peshkimit, mënyra e peshkimit, llojet e peshqve dhe sasia e peshkimit
rregullohet me akt nënligjor.
Neni 35
35.1. Në ujërat e peshkimit mund të peshkohet edhe për qëllime shkencore-hulumtuese pasi
të merret leje nga ministria në bazë të kërkesës dhe programit për qëllimin e hulumtimit.
35.2. Leja për peshkim shkencor-hulumtues duhet të përcaktoi:
a) në cilat ujëra do të zhvillohet peshkimi,
b) llojin dhe sasinë e peshkut dhe kohën e peshkimit,
c) llojin dhe mënyrën e përdorimit të mjeteve dhe pajisjeve për peshkim.
35.3. Shfrytëzuesi i lejes së peshkimit për qëllime shkencore hulumtuese obligohet të
njoftoi Ministrinë dhe shfrytëzuesin e të drejtës së peshkimit në regjionin apo zonën e
peshkimit për kohën e peshkimit.
Neni 36
Shfrytëzuesit e të drejtës së peshkimit kanë për detyrë të ndërmarrin masa për
parandalimin dhe luftimin e sëmundjeve të peshqve dhe organizmave tjerë ujor si dhe
masa për luftimin e dëmtuesve të peshqve sipas dispozitave të ligjit të veterinës dhe
akteve nënligjore të nxjerrura nga ky ligj.
Neni 37
37.1. Peshkimi përmes rrymës elektrike (në tekstin e mëtejmë elektropeshkimi) në
regjionet apo zonat e peshkimit mund të kryhet vetëm në rastet:
a) e gjuajtjes me qellim të peshkëzimit,
b) e eliminimit të llojeve me vlera të vogla,
c) e vlerësimit të stoqeve të peshqve me leje nga ministria.
37.2. Elektropeshkimi mund të kryhet vetëm nga personat profesional për këtë lloj të
peshkimit nën mbikëqyrjen e inspektoratit të blegtorisë.
37.3. Me rastin e aplikimit të elektropeshkimit përpilohet procesverbali në vend të ngjarjes
në prani të inspektorit të blegtorisë dhe veterinës dhe shfrytëzuesit të drejtës së peshkimit.
12
Neni 38
Shfrytëzuesi i të drejtës për peshkim sanues, peshkim për qëllime shkencore-hulumtuese
si dhe elektropeshkim janë të obliguar që pas përfundimit të peshkimit të raportojnë në
ministri për sasinë dhe llojin e peshkut të peshkuar, kohën e peshkimit, vendin dhe
mënyrën e peshkimit gjegjësisht mjetet dhe pajisjet e përdorura gjatë peshkim.
Neni 39
39.1. Shfrytëzuesi i të drejtës së peshkimit është i obliguar që për çdo vit të bej
peshkëzimin e regjionit të marrë në shfrytëzim sipas planit vjetor të menaxhimit.
39.2. Peshkëzimi i ujërave dhe hurdhave duhet të bëhet me peshq, të vegjël dhe ikër -
vezë të shëndosh pas kontrollit dhe vërtetimit të cilësisë dhe gjendjes shëndetësore nga
institucioni shkencor i autorizuar.
39.3. Pëshkëzimi me lloje të reja të peshqve në ujërat e peshkimit aprovohet nga ministria
pas marrjes së mendimit nga institucioni shkencor i autorizuar.
Neni 40
40.1. Ndërtimi apo rekonstruimi i digave, objekteve të ekonomive të ujërave apo
montimi i pajisjeve në ujërat e peshkimit mund të kryhet me kusht që të sigurohet
shumëzimi i papenguar i peshqve dhe organizmave tjerë ujor, mbrojtja e fondit të
peshqve dhe migrimi i peshqve.
40.2. Në rast se pengohet migrimi i lirë i peshqve investitori është i obliguar të bëj
peshkëzimin për sajimin e gjendjes për të mundësuar riprodhimin natyral të peshqve.
40.3. Shfrytëzuesit e ujit për kanale të turbinave janë të obliguar të vendosin pajisje për
pengimin e depërtimit të peshqve në kanale.
Neni 41
41.1. Në vendet ku bëhet shumimi natyral i peshkut ndalohet nxjerrja e rërës, gurëve si
dhe ndërmarrja e veprimeve tjera të cilat do të pengonin riprodhimin.
41.2. Në këto vende ndalohen të gjitha llojet e peshkimit përveç peshkimit sanues të
paraparë me program me q?llim të zhvillimit të peshqve të llojeve fisnike, të vegjëlve dhe
ikrës-vezëve.
Neni 42
Me qellim të mbrojtjes së peshqve ministria nxjerr akte nënligjore për ndalimin e
peshkimit në sezonin e riprodhimit për të gjitha llojet ose për lloje të veçanta në ujërat e
peshkimit ose në regjione apo zona të peshkimit si dhe ndalimin e peshkimit të peshqve
të cilët nuk kanë madhësinë e duhur.
Neni 43
Mbrojtja shëndetësore e fondit të peshqve në ujërat e peshkimit dhe në hurdhat e peshqve
bazohet në dispozitat e ligjit të veterinës si dhe akteve nënligjore të nxjerra nga ky ligj.
13
Neni 44
Rojet e peshkimit
44.1. Me qellim të ruajtjes së fondit të peshqve në regjionet apo zonat e peshkimit
shfrytëzuesi i të drejtës së peshkimit obligohet të organizoi rojet e peshkimit.
44.2. Rojet e peshkimit i emëron shfrytëzuesi i të drejtës së peshkimit për regjionin apo
zonën e peshkimit.
44.3. Rojet e peshkimit duhet të kenë njohuri për peshkimin, të kenë të kryer shkollën e
mesme të bujqësisë ose veterinës dhe të jenë të trajnuar për peshkatari.
44.4. Shoqatat e peshkatarëve për peshkim sportiv-rekreativ të cilët shfrytëzojnë regjionet
apo zonat krahas rojeve të peshkimit mund të ndihmojnë rojet përmes anëtarëve të vet.
Neni 45
45.1. Rojet e peshkimit duhet të pajisen me leje dhe shenjë identifikimi me të cilën
dëshmohet identiteti dhe përgjegjësit e tij zyrtare.
45.2. Lejen dhe shenjën e identifikimit rojeve të peshkimit ua jep shfrytëzuesi i të drejtës
së peshkimit të regjionit ose zonës.
Neni 46
46.1. Me rastin e kryerjes së detyrave të rojës së peshkimit rojtari është i autorizuar që
nga peshkatarët:
a) të kërkoi lejen për zhvillimin e aktivitetit të peshkimit,
b) të kontrolloi mjetet, pajisjet dhe sasinë e peshkut,
c) të kërkoi dokumentin e identifikimit me të cilën dëshmohet identiteti.
46.2. Në rastet e vërtetimit të peshkimit të kundërligjshëm roja e peshkimit është e autorizuar:
a) të konfiskoi mjetet dhe pajisjet e peshkimit të cilat janë të ndaluara,
b) në rast të vërtetimit të peshkimit të peshqve të madhësive të ndaluara ti kthej
peshqit në ujë,
c) në rast se peshku ka ngordhur e nuk është i madhësisë së lejuar të përpiloi
procesverbalin për konfiskimin e mjeteve të peshkimit,
d) në rastet e refuzimit të legjitimimit të kërkoi mundësi tjera të identifikimit dhe të
lajmëroi pjesëtarët e Shërbimit Policor të Kosovës( SHPK),
e) në rastet e vërtetimit të peshkimit me mjete dhe pajisje të ndaluara të siguroi
mbështetjen e pjesëtarëve të SHPK-së,
f) të kontrolloi sasinë maksimale te lejuar të peshkimit.
46.3. Në rastet e vërtetimit të peshkimit në ujërat e peshkimit nga peshkatarët sportivrekreativ
në kundërshtim me dispozitat e këtij ligji roja e peshkimit është e obliguar të
përpiloi procesverbalin në afat prej tri ditësh dhe t`ia dorëzoi inspektorit të blegtorisë për
procedim.
46.4. Personit të cilit përkohësisht i konfiskohen mjetet dhe pajisjet për peshkim i jepet
vërtetimi me të dhëna të sakta të pajisjeve, sasisë dhe llojit e peshkut.
14
46.5. Roja e peshkimit është e autorizuar që mjetet dhe pajisjet e konfiskuara
përkohësisht gjatë peshkimit të kundërligjshëm t”ia dorëzoi shfrytëzuesit të drejtës së
peshkimit për atë regjion apo zonë.
46.6. Shfrytëzuesi i të drejtës së peshkimit nuk ka të drejt ti tjetërsoi pajisjet e
konfiskuara përkohësisht deri në përfundimin e procedurës para organeve kompetente.
46.7. Procesverbali dhe vërtetimi i shërbejnë inspektorit të blegtorisë apo organit
kompetent si dëshmi gjatë procesit të parashtrimit të procedurës për kundërvajtje.
46.8. Peshkatarët janë të obliguar ti mundësojnë rojeve mbikëqyrje gjatë peshkimit dhe
të ofrojnë të gjitha informacionet për kryerjen e detyrave të rojës.
46.9. Në ujërat e regjioneve apo zonave malore ruajtjen e resurseve peshkore e bëjnë rojet
e pyjeve të Agjencionit Pyjor të Kosovës.
Neni 47
Ndalimet
47.1. Në ujërat e peshkimit ndalohet:
a) të peshkohet me mjete eksplozive,
b) të shkatërrohen të vegjlit e peshqve me vlerë të lartë biologjike në çdo kohë,
c) të peshkohet me mjete të ndaluara, armë zjarri apo mjete kimike të cilat i vrasin,
helmojnë ose joshin peshqit,
d) ndotja e ujërave të peshkimit me mjete të dëmshme dhe të rrezikshme që mund të
ndryshojnë kualitetin e ujit e të cilat e rrezikojnë fondin e peshqve,
e) hedhja dhe deponimi i materieve të ngurta,
f) të peshkohen ikrat-vezët, të vegjlit e çdo lloj organizmi ujor pa autorizimin e
nevojshëm ose licencën e lëshuar nga ministria,
g) peshkimi në afërsi më të vogël se 300 m nga digat për hidrocentrale,
h) të lëshohet uji nga liqenet artificiale apo akumulimet në rast se rrezikohet fauna e ujërave,
i) pengimi i shpëtimit të peshqve gjatë vërshimeve,
j) pengimi i vendosjes së shenjave për regjionet apo zonat e peshkimit.
47.2. Ndalimet nga paragrafi 1 i këtij neni nuk vlejnë për rastet e aplikimit të peshkimit
për qëllime kërkimore-shkencore.
Kapitulli VI
TREGTIMI I PESHQVE
Neni 48
48.1. Tregtimin e peshqve mund ta bëjnë prodhuesit, ndërmarrjet dhe personat juridik të
regjistruar për tregtim me peshq.
48.2. Shoqatat, organizatat e peshkatarëve sportiv-rekreativ dhe individët nuk mund ta
vejnë në qarkullim peshkun e peshkuar.
48.3. Qarkullimi i peshqve mund të bëhet në objektet e prodhuesit-kultivuesit ose në depot
për peshq si dhe në objektet tregtare të cilat plotësojnë kushtet e përcaktuara me këtë ligj.
15
Neni 49
49.1. Objektet për tregtimin e peshqve duhet të plotësojnë këto kushte:
a) të jetë i ndërtuar nga materiali i fortë dhe të jetë statik,
b) hapësira ku ekspozohet peshku të jetë e mbrojtur nga ndikimi direkt i rrezeve të
diellit dhe temperaturave të larta,
c) të ketë të instaluar pajisje për ruajtjen dhe manipulimin me peshk të gjallë, të ngrirë
dhe të përpunuar,
d) të ketë pajisje për ujë të ftohët dhe të ngrohët për mirëmbajtjen e higjienës së
objektit, pajisjeve.
49.2. Kriteret për tregtimin me peshq të gjallë, të freskët, të ngrirë dhe të përpunuar
përcaktohen me akt nënligjor nga ministria në përputhje me direktivën 91/493 EEC të BE.
49.3. Çështja e higjienës së peshqve të freskët, të ngrirë dhe të përpunuar që tregtohen
rregullohet sipas ligjit të veterinës dhe ushqimit.
Kapitulli VII
MBIKËQYRJA DHE KONTROLLI
Neni 50
Mbikëqyrja e zbatimit të ligjit dhe akteve nënligjore të nxjerrura nga ky ligj ushtrohet nga
Ministria.
Neni 51
51.1. Kontrolli i zbatimit të këtij ligji dhe akteve nënligjore të nxjerrura nga ky ligj ushtrohet
nga inspektorati i blegtorisë të Departamentit të Prodhimtarisë Blegtorale në Ministri.
51.2. Zbatimi i dispozitave të këtij ligji dhe akteve të nxjerrura nga ky ligj nga lëmia e
mbrojtjes shëndetësore ushtrohet nga inspektorati i veterinës të Agjencionit të Ushqimit
dhe Veterinës - AVUK.
Neni 52
52.1. Inspektimi përfshin:
a) kontrollin e dokumentacionit të personave fizik apo juridik të cilët ushtrojnë aktivitetin
e peshkimit, akuakulturës dhe tregtimit të peshqve dhe organizmave tjerë ujor,
b) mbikëqyrjen e aktivitetit të peshkimit dhe akuakulturës,
c) mbikëqyrjen e tregut të peshqve dhe organizmave tjerë ujor.
52.2. Inspektimin e shëndetit në mbarështimin dhe tregtimin e peshqve e ushtrojnë
inspektorët veteriner.
16
Neni 53
53.1. Në rastet e vërtetimit të shkeljeve të dispozitave të këtij ligji dhe akteve nënligjore
të nxjerrura nga ky ligj inspektori:
a) me vendim urdhëron eliminimin e parregullsive për afat të caktuar,
b) para organeve kompetente paraqet fletëparaqitjen për shkelje ose bën kërkesë për
fillimin e procedurës për kundërvajtje,
c) ndërmerr edhe masa tjera të përcaktuara me akte të posaçme që rregullojnë punën e
inspektoratit.
53.2. Në rastet kur personi fizik apo juridik në afatin e caktuar nga inspektori nuk i
eliminon parregullsitë e përcaktuara sipas ligjit, këto masa mund ti ndërmerr inspektori ose
personi fizik apo juridik të cilin e autorizon inspektori kurse shpenzimet për eliminimin e
parregullsive i bartë personi fizik apo juridik i cili ka shkaktuar parregullsitë.
Neni 54
54.1. Në rast se vërtetohet shkelja e ligjit dhe dispozitave të nxjerrura nga ky ligj
inspektori mund të konfiskoi peshkun dhe organizmat tjerë ujor deri në marrjen e
vendimit përfundimtar.
54.2. Përkohësisht të konfiskoi dhe të vulos mjetet dhe pajisjet për peshkim me të cilat
është bërë shkelja e të cilat mund të shërbejnë si dëshmi në procesin gjyqësor.
54.3. Me rastin e konfiskimit të peshkut, mjeteve apo pajisjeve lëshohet vërtetimi.
54.4. Në rastet e konfiskimit të përkohshëm të mjeteve dhe pajisjeve fletëparaqitja
gjegjësisht kërkesa për ngritjen e procedurës duhet të kryhet në afat prej 7 ditësh.
Neni 55
Kundër vendimit të inspektorit mund të ushtrohet ankesë në ministri, ankesa nuk e ndalon
ekzekutimin e vendimit.
Neni 56
Shqyrtimi i ankesave bëhet nga komisioni tre anëtarësh i emëruar nga ministria.
Neni 57
Personat fizik apo juridik veprimtaria e të cilëve i nënshtrohet mbikëqyrjes së
inspektoratit janë të obliguar të mundësojnë inspektimin e papenguar dhe të ofrojnë të
gjithë dokumentacionin dhe informatat e kërkuara.
Neni 58
58.1. Peshkatarët si dhe personat që mbikëqyrin zbatimin e këtij ligji dhe akteve
nënligjore të nxjerrura nga ky ligj kanë të drejtë qarkullimi në ujërat e peshkimit neper
terrene që kufizohen me ujërat e peshkimit.
17
58.2. Kjo e drejt nuk mund të zbatohet në tokat që janë pjesë e oborreve, kopshteve dhe
pemishteve të rrethuara dhe tokave në të cilat me akte të posaçme është i kufizuar ose
ndaluar qarkullimi i lirë.
Kapitulli VIII
DISPOZITAT NDËSHKIMORE
Neni 59
Dënohet me gjobë për kundërvajtje personi fizik në shumë prej 200 deri 1.000 € apo
juridik në shumë prej 1.000 deri në 5.000 € nëse:
a) zhvillon aktivitet të peshkimit ekonomik në regjionin apo zonën e peshkimit i cili
nuk është definuar si regjion për peshkim ekonomik (neni 14), të këtij Ligji,
b) zhvillon aktivitetin e peshkimit ekonomik në kundërshtim me nenin 15, t? këtij Ligji,
c) zhvillon aktivitetin e akuakulturës pa licencë (neni 25 paragrafi 2),të këtij Ligji,
d) zhvillon aktivitetin e akuakulturës pasi ti merret licenca neni 28 paragrafi 1 dhe 2 ,
të këtij Ligji,
e) bartë të drejtën e shfrytëzimit te personi ose subjekti tjetër (neni 17 paragrafi 1), të
këtij Ligji
f) kryen ose mundëson elektropeshkimin në kundërshtim me( nenin 37 paragrafi 1), të
këtij Ligji,
g) nuk i parashtron raportin ministrisë për sasinë, llojin, kohën e peshkimit, vendin dhe
mënyrën e peshkimit gjegjësisht mjetet dhe pajisjet e përdorura për peshkim (neni
38), të këtij Ligji,
h) nuk e benë peshkëzimin sipas programit të menaxhimit (neni 40 paragrafi 2), të
këtij Ligji,
i) nëse peshkëzimi bëhet në kundërshtim me (nenin 39 paragrafi 1), të këtij Ligji,
j) nëse kryen aktivitete të peshkimit në vendet dhe kohën e riprodhimit natyral të
peshqve (neni 41) të këtij Ligji,
k) nëse zhvillon aktivitetin e peshkimit në sezonin kur është i ndaluar peshkimi për
lloje të ndryshme të peshqve (neni 42 ), të këtij Ligji,
Neni 60
Dënohet me gjobë për kundërvajtje personi fizik në shumë prej 100 deri 500 € apo juridik
në shumë prej 500 deri në 2.000 € nëse:
a) fut lloje të reja të peshqve pa pëlqimin e ministrisë (neni 39 paragrafi 3), të këtij Ligji,
b) nuk shënjon regjionin apo zonën e peshkimit (neni 9 paragrafi 1), të këtij Ligji,
c) shfrytëzuesi i të drejtës së peshkimit nuk ofron të dhënat konform nenit 12 paragrafi
2 të këtij Ligji,
d) nuk i përmbahet programit të ofruar për menaxhim (neni 11 paragrafi 1), të këtij Ligji,
e) gjatë tregtimit me peshq nuk posedon dëshmi për prejardhjen e peshqve,
f) nuk pajis rojet me shenjen dhe lejen e identifikimit konform nenit 45 paragrafi 1, të
këtij Ligji,
g) kryen peshkimin për qëllime shkencore-hulumtuese pa leje të ministrisë (neni 35
paragrafi 1), të këtij Ligji.
18
Neni 61
Dënohet me gjobë për kundërvajtje personi fizik në shumë prej 100 deri 500 € apo juridik
në shumë prej 500 deri në 1.000 € nëse:
a) organizon peshkimin sportiv-rekreativ në kohën e riprodhimit natyral (neni 21
paragrafi 2), të këtij Ligji,
b) nuk zbaton masat për mbrojtjen e fondit të peshqve (neni 21 paragrafi 1),
c) organizon gara ndërkombëtare pa pëlqimin e ministrisë (neni 21 paragrafi 2), të
këtij Ligji.
Neni 62
Dënohen me gjobë për kundërvajtje peshkatarët dhe qytetarët tjerë në shumë prej 100
deri në 200 € nëse:
a) peshkon në regjionin apo zonën e peshkimit pa leje konform nenit 19 paragrafi 1
pika (c), të këtij Ligji,
b) peshkon me mjete dhe pajisje të ndaluara (neni 19 paragrafi 1) pika (b),
c) peshkon në atë mënyrë që e pengon zhvillimin e aktivitetit të akuakulturës (neni
29), të këtij Ligji,
d) tejkalon sasinë e lejuar të peshkimit,
e) tregton me peshkun e peshkuar nga peshkimi sportiv-rekreativ (neni 48 paragrafi 2)
të këtij Ligji.
Neni 63
Mjetet e realizuara nga shqiptimi i gjobave sipas dispozitave të këtij ligji derdhën në
Buxhetin e Kosovës.
19
Kapitulli IX
DISPOZITAT KALIMTARE DHE PËRFUNDIMTARE
Neni 64
Ministria obligohet që në afat prej 1 viti nga dita e hyrjes në fuqi të këtij ligji të përcaktoi
kufijtë e regjioneve dhe zonave të peshkimit në përputhshmëri me këtë ligj.
Neni 65
Në afat prej një viti nga hyrja në fuqi e këtij ligji ministri do të nxjerr rregulla për:
a) mënyrën e shënjimit të regjioneve apo zonave të peshkimit,
b) formën, mënyrën dhe përmbajtjen e regjistrave për lejet e shfrytëzuesve të drejtës së
peshkimit,
c) mënyrën, mjetet dhe pajisjet me të cilat zhvillohet peshkimi
d) formën dhe përmbajtjen e licencave për zhvillimin e aktivitetit të akuakulturës,
e) formën dhe përmbajtjen e lejeve për peshkim sportiv-rekreativ,
f) organizimin e rojeve të peshkimit si dhe formën dhe përmbajtjen e dokumenteve të
identifikimit.
Neni 66
Me datën e hyrjes në fuqi të këtij ligji shfuqizohen ligjet që rregullojnë këtë materie.
Neni 67
Ky ligj hyn në fuqi pas miratimit nga ana e Kuvendit të Kosovës dhe shpalljes nga
P?rfaq?suesi Special i Sekretarit t? P?rgjithsh?m.
Ligji Nr. 02/L-85
10 tetor 2006 Kryetari i Kuvendit të Kosovës,
_____________________
Kol? Berisha

....................................................qellofshi
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 9/1/2010 14:38 (#844 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Nuk kom dasht me ju lodh me kete ligj po osht mir per sicilin peshkatar ma merr mendja me i dit te drejtat e veta ne peshkim po edhe ndalesat qe te mos kete probleme gjat peshkimit.

Tash mujna me ja nis prap temes tone per llojet e peshqive dhe veqorit e tyre ne cilen stin mundemi me i peshku ma mir e tj.
Ngjilla

Në Evropë Ngjila njihet si peshk me emra të ndryshum gjindet në ujërat e pjesës veriore të Francës dhe të Holandës, dhe në mes të Gjermanisë , bregu i detit Kaspik dhe Detin e Zi. Egzistojn edhe ngjila të Prespës, Ohridit dhe shkodëres , kurse tek ne jeton në lumin Drini Bardh, ngjila shum shpejt përshtatet në ujë të ftohtë, dhe është e ndjeshme në ujra të ndotura dhe shpejt tërhiqet nga ato. Ngjila ka migrim lëvizje për shkak të shumzimit , ose më mirë të ushqyer dhe mund të jetë edhe në rrjedhën e sipërme të rrymës,së ujit dhe madje edhe nga një lumë në një tjetër. Bashksia e peshkut që e mban gjithmonë në fund, por ndonjehere kur ka vapë të madhe pastaj del edhe në sipërfaqe.Është shum i Ndjeshëm dhe i kujdesëshume. Gjatë kohes kur niveli i ujrave bjenë, Ngjila e mbanë rrymat e ujit ,kurse kur ujrat ngriten dhe trubullohen ather largohet në cektin afër bregut të lumit,por gjithmon e mban e mjedisit, veçanërisht në fushën e degët, të cilat janë pjesa ushqimore.bënë pjes në grupen e fundit për nga ushqimi sepse ka plot hala ,kurse sa i përket peshkimit është peshkë luftarak atraktiv, sportivë vetëmse mnyra e peshkimit.
Pesha me e madhe arin deri ne 2 kg është peshkë që jeton në bashksi,

mund ta kapim mas miri me buk franceze , krymba , alga e.tj per me e gjujt ngjillen mas miri osht koha prej 7 te mengjesit deri ora 11 dhe pastaj prej ores 16 mundemi mia fillu prap po nuk funksionon mir si ne mengjes.
-najlloni per gjueti osht mir me kon 0.14 ose 0.12
-madhesi e grepit preferohet me kon 10 , 12 bon edhe 14.
Koha ma e mir per gjuaitjen e sai osht koha me diell por para se ta gjuaim e ushqeim me 7 apo 8 topa te bukes.
Nese ka dikush me shtu diqka e faleminderoi shum tung k.l.m dhe qellofshi.
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 9/1/2010 20:07 (#845 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Dhe vali nese din mem tregu qysh i thojn kllenit (mlyshit) gjermanisht ose a din mem tregu dikush qysh i thojn kllenit anglish kish bo mir mem tregu nese e dini f.l.m tung .

Qellofshi.............................................................................................................................................................................
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 10/1/2010 16:20 (#846 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
shum mir per ligjet qe jon po osht ni sen te na qe kta t`ministris nuk e din as ku osht batllava apo badovci edhe qka ka en to edhe qesin ligje palidhje ktu duhet me e pas ne dor dikush qe e din qysh jan gjendjet e liqejve dhe lumejve tan nuk osht puna te 30 euro e lejes vjetore po osht inati se te gjith peshkatart thojn se me ato pare nuk bohet kurgjo per peshkun edhe ajo osht qe njerzit nuk nxerrin leje kshtu duhet me u kon dikush qe i din kto sende edhe me i nxerr te gjith lejet e peshkimit edhe me e rujt peshkun flm blerim per ket ligj qe e ke qit edhe tash e tutje temat qe i keni me i qit secillen ne vend te vet si psh ligji duhet me kon Ne Diskutimin Gjeneral.
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 10/1/2010 17:27 (#848 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Po rus nuk ke faj qashtu osht po sum ka ra ndermend se mir e ke ma mir ish kon me qit ligjin te diskutimet gjenerale po pasi qe e kom qit ketu pom doket palidhje me qit tash edhe te diskutimet gjenerale veq per tjera her ma ke qit ndermend qe ma mir osht me e zhvillu secilen tem ne vete po osht mir qe edhe na peshkataret me u bo bashk dhe me i kerku te drejtat tona qe na perkasin veq mir bohet ishalla se tash ne kosove osht pak tollovi dhe shum pak rrespektohen ligjet dhe te drejtat e qytetarit veq fjal ka .

Kalofshi mir tegjitheve dhe vazhdoni me kontribu ne kto tema qe jan ne forum per aq sa dini .............Qellofshi....................
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 11/1/2010 09:17 (#850 - përgjegje në #845)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
Tung Blerim,

varesisht nga rajoni, Mlyshi njihet me dy emra ne Austri (gjermanisht). Diku e gjen si Aitel dhe diku e gjen si Doebel. Mlyshit ne anglisht i thone Chub.
Tash, tregom ti nese din se si i thone Ngjiles ne gjermanisht ose anglisht. me kajte nonen nuk kam mujt me gjete
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 11/1/2010 15:32 (#852 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Val qysh e di un ngjiles ne gjermanisht i thon Nase me kete emer e kom gjet gjithkund e nashta i thon edhe ndryshe qe hin ne googel te images shenoe Nase fisch dhe ta qet keshtu i thon gjermanisht e per anglisht tybe se di as une tung k.l.m

Qellofshi......................................................................................

Edituar nga BlerimDermaku 11/1/2010 15:37
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 11/1/2010 15:43 (#853 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
O um fal vali se Ngjiles i thojn edhe Näsling ne gjuhen gjermane se harrova met tregu ma heret nejse tung edhe niher k.l.m

Edituar nga BlerimDermaku 11/1/2010 15:44
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 12/1/2010 08:57 (#854 - përgjegje në #852)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
hm, kemi ketu po shume pak, nese eshte Nase, atehere e di cili eshte por nuk ka shume ne Austri. I thone Nase pasi qe e ka hunden disi te theksume. Kom nxone ngjila mjaft ne Kosove por te drejten me te thene nuk me ka ra ne sy a e kane fytyren apo hunden pak si shpic.
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 12/1/2010 09:22 (#855 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Ne baz te pamjes edhe un e kom gjet ne leksikon gjerman emrin e ngjiles edhe bash ne internet e kom gjet perkthimin prej gjermanishtes ne shqip ku thojke se nase ne shqip i thuhet njile apo ne qy i thojm ngjila po ne latinish i thojn (Chondrostoma nasus) edhe me kete emer munesh me gjet emrin nase ne gjuhen gjermane keshtu e kom gjet un e tash spe di qysh mun me kon ndryshe tung dhe qellofshi......................................

Edituar nga BlerimDermaku 12/1/2010 09:33
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 12/1/2010 11:26 (#856 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Sykuqi
(Rutilus rutilus)
Eshte nje peshk qe i mvishet familjes se krapit gjindet gati ne ter evropen dhe ashtu edhe tek ne ne kosove eshte shum e perhapur dhe nuk ka shum kerkesa te mdha ne ujrat qe jeton jeton si peshk ne tuf ku ka ma shum sykuqe d.m.th nuk osht vetiak dhe jeton ne ujra te ngadlshme dhe te qeta.
Sykuqet nuk arrin madhesi shum te medha rriten mas shumti 25 deri 45 cm dhe ktu pesha qe mund te ken mund te qendron ne 1.5 kg , sykuqja mnd te jetoi deri ne 12 vjet.
Sykuqi ne te shumten e kohes se vitit jeton ose rrin ne afersi te bregut te ujrave dhe e preferon vendin ku ka bim ne uje por mund ta gjesh edhe ne zonat ma te fella te ujit.
Mas shumti ushqehen prej bimve ne uje prej insekteve pre krimbave etj.
Sykuqi masi qi ti bon dy tri vjet osht ne gjendje me u shumu dhe shumzimi fillon prej prilli e deri ne maj.
Sykuqin mund ta gjuajm me tape apo me peshkim me korrp ushqyese ne thelles.
Per me e gjujt sykuqin te duhet najllon 0.20 dhe mas mir osht me perdor grepa 12-18 dhe mas mir kapet me krimba apo nje kokerr kallamoqi.
por ushqimi ma i preferuar i saj eshte krimbi.buka.kallamoqi.
Sykuqen mund ta peshkojm gjat ter vitit po osht e preferueshme me e ushqye pak para se tja fillojm peshkimit dhe ne kete menyr arritet sukses shum ma i madh.
Sykuqe ka edhe ne lumenje edhe ne liqe.
Por edhe nje keshill prej meje koha ma e mir per me e gjujt sykuqin jane muajt mars,prill,shtator,tetor.

Qellofshi

Edituar nga BlerimDermaku 12/1/2010 11:29
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 12/1/2010 15:20 (#857 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Fleteverdha apo Scardinius erythrophthalmus :

Kete lloj peshku mund ta gjejm pothuajse ne ter evropen ky lloj peshku nganjeher osht veshtir te dallohet nga sykuqja po prap se prap mund ta dallojm e ktu po e ceki pak pamjen e kti peshku :
Shpinen dhe koken e ka te gjelbert dhe ngjyr hiri,anet e tij deri te barku jan te sckelqyeshme ne ngjyr mesingu cdo flet ne maje ka ngjyr te portokallt deri ne ngjur te kaft por fletat ne vete kan ngjyr te kuqe te fort.
Madhesia e saj osht perafersisht 25 - 35 cm por mund te arrij deri ne 45 cm.
Fleteverdhat rrall peshojn ma shum se 3 kg.
Ky lloj peshku jeton 9 deri ne 10 vite por e kan kap diku ne evrope nje eksemplar qe i ka pas 17 vite po kjo osht shum shum e rrall.
Ky lloj i peshkut sikurse edhe sykuqi jeton ne bashkesi dhe jeton ne ujra qe kan shum gjelbrim apo ne ujra qe kan shum bim dhe ku fundi i ujrave osht i but keta peshq zakonisht rrin ne mes te ujit apo afer siperfaqes se ujit por ne dimer ata shkojn edhe ne thellesi.
Kohen e shumimit e kan prej muajit mai deri ne Korrik.
Keta peshq zakonisht ushqehen prej bimeve te ujit por edhe prej krimbave apo insekteve te ndryshem .
Menyrat mat mirat per kpjen e saj eshte peshkimi me tape te holla apo peshkimi me miza te terta .
Kete lloj peshku osht mas miri me e peshku ne kohen e veres ne ditet te nxehta por osht mir me e ushqy pak me do topa te bukes para se tja nisim peshkimit dhe duhet te ruhemi qe topat te jen ma te vegjel qe mos ta trembim peshkun.
Si ushqim per kapjen e tij me grep mas miri perdorne kallomoqin,krimbat apo skrraja te vogla.
Muajt ma te mir per gjuajtjen e fleteverdhes jan muajt : Mai,Qershor,Gusht dhe shtator ku koha ma e mir per peshkim osht mengjesi i hershum dhe oret e fillimit te akshamit apo mbremjes.
Fleteverdha osht shum peshk rrezistent dhe rrobust por osht e ndjeshme ndaj papastertive organike .

Tung k.l.m dhe qellofshi......................................

Edituar nga BlerimDermaku 12/1/2010 15:25
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 15/1/2010 15:37 (#865 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Tinka (Tinca tinca)

Tinka apostrofohet ne familjen e peshqive te llojit te krapit tinken mund ta gjejm ne te shumten e rasteve ne fund te ujrave te qeta ku ne fund te atyre ujrave mbizotron lloqi jon shum peshqi rrezistent dhe kane aftesi te veqanta per nxehtesin dhe ftohjen dhe mund te mbijetojn edhe ne ujra me shum pak oksigjen.
Tinken mund ta gjejm gati ne ter evropen perveq ne : Greqi,Shotland dhe Skandinavin veriore... dhe pas gjith ketyrave duhet ta cekim se osht i vetmi lloj peshku qe i perballon ndotjeve te ujit.

Madhesia mesatare e keti peshku osht 25-35 cm por nese kan jet te mir mund te rriten deri ne 65 cm dhe mund ta arrijne peshen deri ne 8 kg dhe jetezgjatja e tinkes mund te arrij deri ne 18 vite.

Menyrat mat mirat per gjuajtjen e tinkes jane me tape dhe me korp ushqyese ne stinen e veres tinka rrin afer bregut ndersa ne vjesht largohet ne thellesi.

Deri tashi mas mir u kon me perdor skrranja , krimba dhe kallamoq per gjuajtjen e tinkes mas miri osht me ja prezentu ushqimin ne fund te ujit si me tape ashtu natyrisht edhe me korp ushqyese po me aq sa di une me korp ushqyese mund tja prezentosh ushqimin ma mir edhe e kap ma leht dhe punon ma shum dhe osht me rendesi qe mos te perdorim tape dhe plumbaqe te renda po pak mate lehta qe mos ta ndje peshku shum kur ta kap grrepin dhe ta ngreh sepse tremben tinkat tjer dhe ai .

Koha ma e mir per gjuajtjen e tinkes osht : prej Mai deri ne Shtator dhe ne keta muaj osht mas miri me i gjujt ne mengjes heret apo ne mbremje po kjo nuk dotethot se nuk punon edhe ne mesdit e sidomos kur osht koha e nxeht dhe ka vronesira.

Nje tip prej meje mas miri perdorni ushqim te gjall per gjuajtjen e tinkes si psh. krimba skrranja e tj. dhe mbane mend se peshku mas shumti gjindet aty ku ka bime ne uje apo rreth atyre bimve kete po e them se i kom pa ketu tek ne ca peshkatar qe ngurrojn me peshku ku ka bari ne uje po bash qaty rrin tinka sykuqja fleteverdha dhe shum peshqi tjer pra provone dhe ma merr mendja qe do te keni suksese.

Tung dhe qellofshi..........................Edituar nga BlerimDermaku 15/1/2010 15:40
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 15/1/2010 17:00 (#867 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Mrena (Barbus barbus)

Mrena e don ujin e levizshem dhe i perket familjes se krapit dhe shenjat e mrenes se lumit jane flatrat e saj te medha dhe paricat e shumta te vogla qe i ka
dhe trupi i saj i petonavt dhe ne form te plumbit te shigjetes qe asaj i jep mundesi qe ne menyr shum te mir te reagoi ne ujra te shpejta mrenat siq e dim jetoin ne fund te lumit dhe gjenden ne ter europen perveq ne Shotland , Irland , Danimark dhe skandinavi .

Mrenat mund te arrin madhesi deri ne 90 cm dhe pesha e sai mund te arrij deri ne 9 kg po me marr mesataren ato i bejn 30-60 cm madhesi dhe 1-4 kg pesh.

Gjuajtja e sai mund te behet me korp ushqyese me tapa dhe me plumbaqe levizese ne thellesi edhe pse me tapa osht shum veshtir nese uji osht shum i shpejt.
Mas miri osht me perdor shtaga 3 - 3.5 m 40-60 gr casting weight dhe peri ish kon mir me kon 0.25 e grepi ish kon mir me kon prej madhesis 6-10 nese e gjuan me korp ushqyese ateher mas miri osht me e ushqye me nje perzierje prej krimbi djathi dhe ushqimi te posaqeshem per mrena.

Koha ma e mir per gjajtjen e mrenes osht : shtaor - nentor dhe ne kete koh provone me gjuajt prej akshami deri edhe naten.

Nje tip per ushqim mas miri perdorni skrranja , krimba dhe djath dhe natyrish ushqimin qe e blejm ne dyqan te peshkimit qe eshte i dedikuar posaqerish per mrena.

Edhe nje gje mrenat jan shum frikacake pra ne vendin ku peshkoni duhet te jeni shum te qet kjo osht shum me rendesi nese doni te korrni suksese.

..............................Mrenen mund ta gjejm ne te gjith lumenjet e kosoves......................................

Tung dhe qellofshi ........nese keni ju ndonje njohuri mateper per keta lloi te peshqeve qe po i cekim ketu ateher na tregoni mashum dhe nese keni njohuri per ndonje peshk tjeter ne ujrat tona ateher shkruani keto njohuri ketu qe te dim sa ma shum per peshkun ..................


Edituar nga BlerimDermaku 15/1/2010 17:05
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 17/1/2010 17:29 (#871 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Une ketu kam dasht qe ti cekim edhe paisjet qe na nevoiten per peshkim sepse kjo ka rendesi shum te madhe sepse nuk ka peshkim me sukses pa paisjet e duhura keshtu pasi qe kjo tem ka te bej ne pergjithesi per peshkun ateher ish kon mir qe ti cekim edhe paisjet qe na nevoiten per peshkim te suksesshem dhe kisha dasht prej juve qe secili qe ka njohuri per paisjet e peshkimit cilat duhen per cilin peshk sa metre duhet me i pat shtagat e tjer. me i cek ketu sepse kjo ka rendesi te madhe ne kete tem se kjo tem eshte ber per ti cek te gjitha njohurit mbi peshkun dhe gjuajtjen e tij pra ketu hyn edhe paisjet e peshkimit.

Une pershembull mas shumti peshkoj ne thellesi me korp ushqyese bej d.m.th feeder fishing dhe per kete lloj peshkimi mas miri eshte mi perdor shtagat 12 feet opa 3.6 metra po une i perdori shtagat e 3 metrave dhe kom pat shum suksese me to po 3.6 metra eshte mesatarja dhe me kete lloj peshkimi kom pas sukses ne peshkimin e sykuqes e tj. qysh i kom cek edhe ma lart.

Pra ky ishte nje shembull se si mund te na spjegoni dhe te na tregoni se si duhet ti zgjedhim paisjet per peshkim dhe se cilat karakteristika i kan ato pra ju ftoi qe ne kete tem te folni edhe per paisjet e peshkimit por natyrisht edhe per llojet e peshqive ne cilen stin punojn ata ma shum , karakteristikat e tynre e tje. Dhe keshtu te mesoim sa ma shum per peshkun dhe peshkimin tung dhe kalofshi mir....................Qellofshi.......................................

Edituar nga BlerimDermaku 17/1/2010 17:32
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 18/1/2010 08:37 (#872 - përgjegje në #867)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
Blerim,

pajtohem me shumicen qe e ke shkru por desha me shtu disa gjera. Sa i perket Mrenes, vitet e fundit ka fillu me u peshku edhe me mize, Flyfishing. Une para dy viteve e kom provu per here te pare dhe kom arrit me e kap nje mbi 50cm te madhe (ne mes te dimrit) dhe 2.3kg te rende. Foton e ke aty te tema mbi flyfishing. Nderkaq vitin e kaluar derisa isha ty peshku ne lumin Schwehat, lumi im i preferuar ne pranvere hasa ne nje pjese te lumit ku kish plote. Mu kap rastesisht ne Streamer te madhesise 6 dhe u cudita mjaft. Ishte afer 50cm e madhe dhe diku afer 2kg. Mandej e nderrova mizen dhe me mize sharruese i kapa edhe tri tjera. Sa i perket qetesise, aty deri diku pajtohem me ty. Nese peshkon ne lum te madh si per shembull Danubi, aty mrena e adaptuar ndal ambientit trazohet shume shpejte dhe ik sapo te veren ndonje levizje. Neper lumenj tjere me te vegjel (te llojit te Lumit te bardhe per shembull), nese uji nuk eshte teper i paster, si kristali, Mrenes mundesh me ju afru nga bregu deri ne gjysem metre dhe nuk ik. Besom, e kom provu vete shume here. Vetem nese futesh ne uje mrena ik, perndryshe nes eje nga toka dhe mrena gjindet afer bregut, nuk i pengon asgje dhe shume lehte e kap ne mize. shume zorr kapet ne miza notuese, pervec nese eshte teper e uritur dhe uji eshte teper i ceket se perndryshe mrena ushqehet poshte. Por shume lehte kapet ne miza sharruese, me koke metali qe imitojne krymat. Zakonisht e preferon ngjyren e gjelber, kafte te qelet dhe verdhe pak te mbyllet. Nje gje tjeter qe vlen te ceket eshte se mrena noton ne grupe kur ne krye gjithmone gjendet 2-3 me te medhajat. Kur peshkon per mrene dhe e sheh grupin e mrenave, vec hudhe nje mize te rende nja 2 metra lart grupit dhe gjasat me te mira i ke me kap mrene te madhe. Eshte interesante se vetem ato qe i prijne grupit ushqehen, dhe posa te ngopen terheqen prapa dhe ua leshojne rradhen tjerave.
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 18/1/2010 12:17 (#874 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Val kjo eshte esenca e ksaj teme qe secili ti shpreh pervojat dhe njohurit e veta per peshkun dhe qka ka te bej me te , dhe une personalish dhe ma merr mendja qe edhe shum tjer mujn me msu diqka te re prej debatit rreth ksaj teme e kjo ka rendesi qe pershembull une nuk di shum per fly fishing apo peshkim me miza por ti ke mjaft njohuri dhe mun te na spjegosh ca gjera dhe te na korigjosh ne ca sene qe na i paraqesim ketu ma merr mendja qe secili prej nesh e din njerin prej llojeve te peshkimit ma mir dhe nese i japin njohurit e veta ketu ne diskutimin rreth peshkut veqorive te tij dhe menyres se nxenjes se tij ateher ne se bashku mund te mesojm shum .

Duhet te ceki se ne vendet e BE-se p.sh. ka shum ma shum informata ne forume te ndryshme per llojet e peshkut atje per menyren e kapjes se tij e tj. po ka edhe shum literatur ndersa tek ne e kom vrejt une sepaku se ka shum pak informacion ne forume per peshqit qe gjenden ne ujrat tona dhe veqorit e tyre dhe ma merr mendja qe ne si peshkatar duhet te bejm sa ma shum qe ti japim njohurit tona dhe te kete sa ma shum informacion mbi peshkmin dhe peshqit ne ujrat
tona per kete arsye e kom qel kete tem dhe e faliminderoi cdo peshkatar qe kontribon ne kete tem sepse edhe une ne fillim te paeshkimit kur ja kom nis me peshku ketu ne kosov kam has ne veshtiresi se skom pas aq informacion mbi peshqit dhe peshkimin ne kosov dhe mu ka dasht shum me hulumtu per me mesun diqka ma shum per peshkimin ne kosov e tash mujna me jav lehtesu shum fillestareve por edhe veteranve nese ju japim sa ma shum informata mbi peshqit dhe peshkimin se te dy palet mujn me mesu diqka te re apo jo.

Tung kalofshi mir e qellofshi......................................................... .........................

Edituar nga BlerimDermaku 18/1/2010 12:21
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 20/1/2010 13:54 (#875 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
Qetash ne batllav osht mir me dal per shtuk se u ftof koha edhe uji ne liqe osht kfjell kshtu qe kjo koha tash qe osht ma e ftoft munet me punu shtuka edhe ato e mir. edhe peshku i vogel per Keder o ka punon kshtu qe ja vlen me e provu. kalofshit mir ju pershendes .
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 20/1/2010 15:28 (#877 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Sander lucioperca

http://img693.imageshack.us/img693/3405/bc2c81f9fe.jpg

Ky peshk i takan familjes : Familie Percidae . Perhapja e tina osht prej arali e deri te lumi elbe ne gjermani por gjindet edhe ne europen perendimore ne spanj edhe ne USA, ne mengjes heret ne mengjes dhe ne mbremje ky lloj i peshkut ngritet ne shtresat e larta te ujit per tu ushqye ndersa koha e shumimit te tij osht ne muajt Prill dhe Mai ky peshk mund te jetoi 10-15 apo nganjeher edhe 20 vjet.

Menyra e nxenjes apo gjuajtjes se tij eshte:

-Koha ma e mir per me e gjujt kete peshk osht qershori sepse ne kete koh ka mbaru koha per shumzim dhe tash keta peshq kan nevoj te madhe per ushqim dhe mund te kapen shum leht por ne vjesht prap ja fillon me punu mir dhe mund ta peshkojm sukseshem deri ne dhjetor mas miri osht me e gjujt ne mengjes heret ne mbremje por edhe nten bon ky osht nje peshk qe ma shum i pelqen uji pak i trubullt dhe nese osht uji keshtu munt ta gjuajm edhe diten kete peshk mundesh me kap ne disa menyra por menyra qe me pelqen mu osht me peshk te gjall ne thellesi por mundesh me kap edhe me miza me tapa e tj.

Nje tip ky eshte nje nder peshqit ma te mir te shishem te ujrave te embela dhe ka shum menyra per pergaditjen e tij .

Ketu ne kosoven ton hala nuk kom has ne kete peshk po ne gjrmani kom has ne te dhe me ka pelqy shum ...........................

Qellofshi.................................................
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 20/1/2010 19:20 (#879 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Shtagat per peshkim

------Shtagat universale :

Shtaga e peshkimit osht shum me rendesi ne peshkim dhe duhet qe te kete rendesi te veqant, si per fillim osht e mir me pas nje shtag universale per peshkim e si psh. ni spinrod apo nje shtag me 20-60gr apo 50-100gr casting weight qe mund te perdoret edhe per thellesi po edhe per tjerat menyra te peshkimit me kete shtag si per fillim mund te peshkohet mir Krapi,Shtuka,sander lucioperka, ngjala etj. si dhe mund te perdoret mir per kapjen e peshqive te bardh dhe tinkes.

E tash a perdorim shtaga teleskopike apo shtaga tjera kjo i lehet vet peshkatarit edhe pse shtagat teleskopi jon sum mat mira per me i marr me vete se nxojn pak vend po shtagat tjera mund te jen ne akcion ma te forta.

Edhe materiali ka shum rendesi se a osht prej fazave te gjamit a prej karboni a prej qfar materiali osht se ti mund ta blesh nje shtag prej materiali te keq po kto e perdor ni vit dhe svyen kurgjo mo pra mos ta kqyrim veq qmimin edhe pse kjo qmimi ka rendesi te madhe tek ne po kur tjesh marakli ja bon dyqysh ma mir bleje nje shtag te mir se tri te kqia .

Por siq thash edhe ma heret nje shtag 3 m univerzale osht e mir se mundesh me perdor per disa lloje te peshqive po edhe pse osht tre metra mun me perdor edhe per peshkim me anije .

Kto qa i ceka ma lart i kom pak prej pervojes tem po edhe prej literatures nga gjuha gjermane dhe anglese sepse une para se ja kom nis peshkimit kom hulumtu shum per paisjet dhe menyrat e peshkimit keshtu qe osht mir qe secili qe ka me shtu diqka per paisjet e peshkimit ose peshkun apo menyren e peshkimit te tij me thon ketu ato qka din dhe me na ndihmu neve dhe fillestaret e peshkimit se kjo osht pun e mir dhe ma merr mendja qe ka nevoi per ksi sene .

Tung dhe qellofshi....................

Edituar nga BlerimDermaku 20/1/2010 19:22
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 21/1/2010 14:28 (#880 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
Kisha me shtu diqka per shtag qe po thu per shtag 3m shtaga universale normal qe duhet me pas akcionin mat madh po nvaret krejt per qfar madhsie te peshkut je duke peshku psh na qe i kemi shtagat e lumit ato i perdorim edhe ne liqe edhe ajo shtag osht prej bellices deri ne krap rreth 2 kg po mundet peshkatari i mir me e nxon edhe mat madh krejt osht puna se sa ka provoj peshkatari dhe normal ka rol peni grepi blinkeri por shtaga universale ma merr menja mu odht 5 m deri 6 m gjithqysh duhet me kon carbon nese veq don shtag kualitative dhe te fort .
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 21/1/2010 15:58 (#883 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Po rus ketu e ke mir shtagat osht mir me kon karbon edhe un i kom shtagat karbon dhe jon shum tmira po...................e sa i perket shtagave universale un thash qe kete qe e kam shkru e kom nxjerr prej literature dhe nuk do te thot qe osht 100 % mir e per kete arsye te faleminderoi per keshillat dhe mendimin tond se kjo osht e mir kur secili e shpreh mendimin e vet dhe ne gjithnje perfitoim diqka te re edhe niher f.l.m per keshilla .

Kalofshi mir dhe qellofshi...........................
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 22/1/2010 13:06 (#884 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Ctenopharyngodon idella apo qysh i thojn anglisht (grass carp ) apo gjermanisht (Weiser Amur apo Graser) :

Ky peshk shumimin e ben ne ujra te nxehta dhe te shpejta e arrin madhesin prej 50 - 60 cm dhe mund ta arrij peshen deri ne 50 kg.

Eshte peshk qe jeton ne bashkesi mund ta gjesh ne liqe po edhe ne ujra tjera mund te ket po ma pak esht peshk i importuar nga azia lindore ne vitet e 70-ta esht pruar ose importuar ne europ per te menjanu problemin e rritjes shum te shpejt te barit ne uje po edhe pse ka ndihmu ktu osht nje problem tjeter qe jashteqitja e tij e stimulon shum rritjen e barit ne europ ky peshk ma shum shumohet ne menur artificiale ndersa ne kin prej nga vjen shumohet ne menyr natyrore dhe jeton ne ujra me temperatur 25 grad celsius ky peshk nese arrin temperatura nen 15 grad meniher e nderpren marrjen e ushqimit mas shumti ushqehet siq tham prej bimeve te ujit dhe mund te haj dy her ma shum ushqim ne dit se pesha e tij e trupit.

Ky peshk mas miri kapet ne thellesi me plumbaqe levizese dhe si ushqim mund te perdorni skrranja , krimba , kumpira,buk etj. ndersa kaha ma e mir per kapjen e tij osht ne mengjes apo ne mbremje e deri naten kur koha osht pak me vronesira ky peshk osht shum luftarak dhe per kete arsye osht mir me kon shtagat dhe paisjet tjera per peshkim sa ma kualitative, osht me rendesi qe para se ta peshkojm ta ushqejm pak.

Dhe si peshk siq e di un ne baz te informatave qe i kom jeton edhe ne ujrat e kosoves dhe rrethines edhe pse un ne kosov hala nuk kam has ne te..................

Qellofshi tung........................................................................

Edituar nga BlerimDermaku 22/1/2010 13:09
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 22/1/2010 13:52 (#886 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Abramis Brama (Brachse)

I takon Familjes se Krapi (Cyprinidae) nen familjes se (Leuciscinae) mund te arrij madhesi 30 deri 50 cm por ne rast te veqant mundet me arrit edhe madhesi deri ne 85 cm dhe mund te kete pesh deri ne 7 kg.

Ky peshk gjindet ne ter europen por edhe ne kosove e me shumic ne badofc ne liqenin e badofcit ky peshk ushqehet prej krimbave te lloqit prej kermillave ne lloq te but ne uj por ushqehet edhe prej bimeve te ujit planktonit etj.

Ky lloj peshku mas shumti gjindet ne liqe ku mundet me formu grupe te medha keta peshq formojn rrug ushqyese ne uj dhe ne kohet e caktume te dites shkojn neper ato rrug dhe ushqehen shum leht munesh me i vrejt ne ujra te cekta sepse kur te ushqehen dalin fluska ne siperfaqe te ujit.

Shumimi i keti peshku ja nis prej prilli deri ne korrik .

Ky peshk mas miri kapet me tape dhe me feeder korp ushqyese dhe si ushqim per me e peshku mas miri osht me perdor krimba, skrranja apo kokerr kallamoqi.
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 23/1/2010 11:35 (#887 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Ketu po jau trgoj nje foto te korpave te ndryshme ushqyese me te cilat peshkimi mund te jet shum i sukseseshum sepse ja ofron peshkut ushqimin bash ngat grepit me ushqimin per gjuajtje te tij dhe ne kete menyr peshku e ka veshtir te rrezistoj.

http://www.prebait.com/pb_pictures/technique15_463_fedders.jpg

Edituar nga BlerimDermaku 23/1/2010 11:38
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 25/1/2010 08:27 (#889 - përgjegje në #884)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
hm, Amuri eshte shumu koheve te fundit shume edhe te ne në Austri. Shume peshkatare qe e kapin e leshojne dhe per kete arsye ka arrit me u rrit ne numer. Une isha veren e kaluar ne nje liqe vec sa per me e monitoru liqenin dhe me u la pak kur e pashe nje peshkatar qe e nxoni nje 9.5kg ne boilie. Iu afrova dhe bisedova pak me te dhe me tregoi qe shume shpesh po i ndodh keto dy vitet e fundit me kap Amur. Ish kroat dhe me tregoi se edhe ne liqejte e Kroacise eshte shumu me te madhe
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 25/1/2010 16:02 (#891 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
mdoket nese nuk gaboj sjom 100 % i sigurt qe ka AMUR edhe ne Liqenin e Gazivodes nese din dikush a ka sigurt let na tregoj per amur di shum pak kom ni qe shumimin mat madh qe e bon e bon me nje lum ne rusi diku tung tung ju pershendes .

Edhe thash t`ju tregoj qe ket dille kem me disa shok dulem ne lumin drenica bellica ka qen teper aktive edhe sy kyqi ni peshkatar qe ke afer neve ka nxon edhe kllena po na spatem as kryma :P me vete se ishin kon mshel krejt dyqanet e peshkimit ju pershendes qellfoshi
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 25/1/2010 17:24 (#892 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
aha rus a osht larg prej prishtine lumi drenica edhe kah i bjen ky lum se sjom kon kurr hala e kisha pas qef me dit se masi po punojka sykuqi aty nashta dal se marak jom nto, e n'batllav a je kon a po punon hiq sykuqi ka po punon ma shum a ka ballabani a ka orlloni naton .

E sa per amurin foli ma von edhe pak per to i kom edhe ca njohuri po mir e ke nese din dikush se ku gjindet ky peshk ne kosov let na tregoj kish bo mir....

Tung kalofshi mir dhe qellofshi ..............................
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 25/1/2010 21:10 (#893 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
lumi Drenic nuk osht larg prej prishtines po tash nvaret ku del se kogja i madh osht per sy kuq ne drenic vyn me e ushqy me buk me topa dmth edhe kryma edhe me peshku me kryma ose buk so problem .

E sa per Batllav nuk osht ka punon niher edhe osht ngri liqeni kshtu qe zoti na lasht shnosh niher per shtuk osht mir kush e ndjek po ftoft valla. mu spo ma merr menja me ndejt me ni vend tung kaloni mir shihemi.
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 28/1/2010 11:53 (#894 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Ctenopharyngodon idella apo amuri ky peshk ne raste ekstreme mund te arrij edhe 1m gjatesi ketu ne europ mund te arrij nje pesh prej 30 kg por ne vendlindjen e tij ne kin mund te arrij deri ne 50 kg, mosha kur aj mund te ja nis me u shumu eshte mosha 6 der 8 vjeqare me nje mas trupi prej 5000 gram - 6000 gram kur te arrij kete mosh dhe kete pesh amuri eshte i gatshem per shumim .

Ndersa menyra e gjuajtjes se tij eshte pothuajse e njejt me menyren e gjuajtjes se krapit te thjesht siq kemi cek edhe ma heret.
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 28/1/2010 12:22 (#895 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
http://www.lvwa-natur.sachsen-anhalt.de/tiere/fische/fisch_13.jpg

Karashi i Argjend apo Babushka

Ky peshk esht nje peshk shum i kendeshem dhe robust apo rrezistent i pelqen apo ndryshe i preferon ujrat e qeta si liqejt ku ka deshir te jetoj ne vende ku ka bim ne uje por kjo nuk do te thot se nuk jeton ne lumenj sepse ky peshk gjindet edhe ne lumenj me shpejtesi te ujit jo aq te madhe.
Pershkak se mund te rrezistoj shum ky peshk mund te gjindet edhe ne ujra me shum pak oksigjen gati gjithkund mund te jetoj ose ndryshe me thon te mbijetoj nese uji thohrt ku peshk mund te futet ne lloq dhe te mbijetoj disa dit ky peshk mund te mbijetoj deri ne gjasht dit pa oksigjen kjo osht nje karakteristik shum e madhe e tij.

Gjat kohes se dimrit ky lloj peshku futet ne lloq ne nje lloj gjumi dimror ky edhe nese ngrihet nga akulli mund te mbijetoj dhe ne ate moment qe tja nis ngritja e temperaturave ky peshk ringjallet ne jet kjo osht shum inderesante.

Ky peshk i takon familjes se krapit apo Cyprinidae mesatarja e madhesis se tyre eshte 20 deri 35 cm po mund te arrijn edhe nje madhesi prej 50 cm dhe 3 kg pesh.

Ky peshk ne uje ushqehet prej gjallasave te ndryshme te vogla ne uje kur ta arrij moshen tre apo kater vjeqare dhe gjatesin 10 deri 15 cm ky peshk osht i gatshem per shumezim ky peshk shumohet ne ver prej muajit mai deri ne korrik femra i lidh vezet ne bim te ujit ka 150.000 deri ne 300.000 veze qe jan 1 mm deri ne 1.5 mm te medha dhe nvarsisht prej temperatures se ujit vezet qelin mas 3 apo 7 diteve.

Ky peshk eshte i perhapur ne ter europen perveq ne spanj , ne mes te italise dhe ne italin jugore dhe ne finlanden veriore ne keto vende nuk gjindet ndersa ne tjerat vende te europes po prejardhja e tyre nuk dihet me siguri po mendohet te jet europa lindore dhe azia.

Mas miri kapet me skrranja dhe krimba po edhe me buk mundesh me e kap un per veti e peshkoj me feeder me krimba dhe skrranja.

Tung kalofshi mir dhe qellofshi................

Edituar nga BlerimDermaku 28/1/2010 12:33
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 30/1/2010 15:18 (#898 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
http://www.anglerverein-blankenburg.de/Fische/Bilder/fischdesjahres...

Ngjala (Anguilla anguilla)

Ky peshk mund te dallohet shum shpejt pershkak te trupit te tij ne form gjarperi siper trupit e ka nje ngjyr qe shkon nga e gjelberta e mbyllt e deri te e zeza ndersa barkun e kan prej te veres e deri te e bardha femrat arrijn nje gjatesi deri ne 150 cm ndersa mashkujt arrijn nje gjatesi prej 60 cm .

Ky lloj peshku eshte aktiv ne mbremje , naten opa heret ne mengjes dhe ushqehet prej krimbave peshqive te vegjel insekteve e tj.
Ky peshk para se ka ardh ne europen mesdhetare ka pas nje rrug te gjat sepse kta lloj peshqish lindin si lavra ne detin atlantik ne detin Saragassosee , dhe pastaj i nevoiten tre vjet per te aritur deri ne europ ketu tani ngjiten naper lumenj ne mbrendesi te europes edhe aty rriten ne madhesin e parapar dhe pasi te arrin kohen e shumimit te femrat eshte mosha 12 deri 15 vjeqare ndersa te meshkujt mosha 6 deri 9 vjeqare ato prap kethehen ne atlantik ne detin sargassosee dhe ketu pasi qe ti leshojn vezet vdesin.

Ky peshk osht i rrezikum sepse qysh para se te mberrin ne gadishullin europian ato kapen me peshkim masiv dhe shiten por armik edhe me i madh per to eshte ndotja e ujrave qe i pengon ne zhvillimin normal te ketij peshku .


Edituar nga BlerimDermaku 30/1/2010 15:20
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 30/1/2010 19:20 (#899 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Kom harru me cek qe gjaku i Ngjales eshte i helmueshem pra kujdes gjat pergaditjes ose filetimit qe gjaku te mos ket mundesi te hyj ne ndonje varr qe gjendet ne lekur, por nese e nxen e perxhit e vlon apo diqka tjeter gjaku behet jo i helmuar pra nuk paraqet ndonje rrezik.

Tung k.l.m Qellofshi..............

Edituar nga BlerimDermaku 30/1/2010 19:23
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 31/1/2010 15:46 (#901 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Un per veti siq kom cek ma heret preferoj te gjuaj peshqit me feeder po osht me rendesi qe te ceken edhe ambienti ne te cilin gjindet cili lloj peshku e ketu me rendesi jon disa regjione :

-Regjioni i troftes.
-Regjioni i abramis brama
-Regjioni i mrenes

Ketu tri regjione jan shum me rendesi kur del ne peshkim sepse nese i njef ambientet apo regjionet te cilat i preforon nje lloj apo tjeter i peshkut mund te kesh edhe sukses ma shum po edhe qellimin tond qe e ke pas per me e kap nje lloj te peshkut e arrin ma shpesh.

Ma von do te ju spjegoj ne hollesi per keto tri regjione dhe do te ju paraqes edhe foto por edhe teori per keto tri regjione dhe llojet e peshqive qe jetojn ne to ,
tung niher dhe qellofshi.......................
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 31/1/2010 18:40 (#902 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Ketu po i postoj disa foto te cilat tregojn se ku rrin peshku gjat stinave dhe koheve te ndryshme te dites:
-C:\Documents and Settings\Blerim Dermaku\Desktop\k.GIF
-C:\Documents and Settings\Blerim Dermaku\Desktop\p.GIF
-C:\Documents and Settings\Blerim Dermaku\Desktop\ftoft nxeht 111.GIF(p.GIF)(ftoft nxeht 111.GIF)(k.GIF)Attachments
----------------
Attachments p.GIF (13KB - 37 downloads)
Attachments ftoft nxeht 111.GIF (12KB - 42 downloads)
Attachments k.GIF (11KB - 37 downloads)
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 31/1/2010 18:45 (#903 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Tash dua qe tjau tregoj se qysh duken vendet apo regjionet apo ambientet te cilat i kom cek ma heret ne te cilat jetojn peshqi te ndryshem:

(o.bmp)(u.bmp)(i.bmp)Attachments
----------------
Attachments o.bmp (318KB - 39 downloads)
Attachments u.bmp (348KB - 34 downloads)
Attachments i.bmp (349KB - 37 downloads)
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 31/1/2010 19:17 (#904 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Tash ju spjegoj pak veq e veq per secilin regjion ne teori:

-Regjioni i troftes:
Eshte i karakterizum me uje te kthjellet dhe me shum oksigjin ose me oksigjen te bollshem,fundi i keti uji apo podi eshte me gur te medhejn dhe te vegjel ketu uji rrjedh kogja shpejt dhe mund te ndahet ne dy grupe te regjionit te troftes ne regjionin e lart dhe te poshtem.
Ketu ne kete regjion ne regjionin e troftes mund te gjeni disa lloje te peshqive si troften Salmo truta , troften e ylberit , kllenin e tj.

-Regjioni i Abramis Brama:
Separi eshte regjion ma i fell dhe me ujra mate qeta ketu temperaturat lart dhe posht jan te ndryshme dhe oksigjini eshte i ndryshueshem ketu temperatura e ujit ne ver mund te tejkaloj 20 grd celsius,ketu gjithasht ka vegjetacion te bimeve qe rriten bollshem ne pod te ujit sepse pjesa ma e madhe e podit eshte me lloq e jo me gur dhe i sherbejn peshqive per shumim dhe peshqive te vegjel per tu fshehur nga grabiqaret dhe per tu ushqyr bollshem.
Ketu mund ti gjesh gjithasht disa lloje te peshqive si : Silurin,Gergeqin,sander lucioperica,Shtuken,Ngjillen,Tinca Tinca,Sykuqin,Fleteverdhen,Krapin,Ngjlen e tj.

-Regjioni i Mrenes:
Ketu dallon podi i ujit icili ka gur dhe gjithasht edhe zall dhe ne qoshet e ujit ka edhe lloq apo balt ,edhe ketu osh uji ma i thell se te regjioni i Troftes por oksigjeni prap osht ne nivelin e duhur qe te mund te mbijetojn peshqit.
EDhe ketu ka disa lloj peshqish qe jetojn ne keso ujrash dhe tash do ti cekim disa : Sykuqja,Ngjilla,Shtuka,sander Lucioperica,Ngjala,Klleni e tj.

Ketu pra i ceka ato tri lloj ambientesh te ujit qe mu ma merr mendja qe i hasim tek ne dhe ma merr mendja qe osht me rendesi me i dit keto sene qe me pas ma shum njohuri per peshkun dhe peshkimin.

Qellofshi............................Edituar nga BlerimDermaku 31/1/2010 19:21
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 8/2/2010 17:06 (#912 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Tash dua te flas pak per shtagat e peshkimit qe perdoren per feeder.
Ketu jane tri lloj themelore te shtagave qe perdoren per feeder :

-Shtagat per feeder qe quhen te lehta : Madhesi e tyre eshte 3m deri 3.6m dhe kan aksion apo casting waight deri ne 40 gram perdoren per ujra te qeta apo shum te ngadalshme (Liqe dhe Lumenje) ku mund te gjuajm deri ne 40 metra po mund te shkoj edhe deri ne 50 metra larg nvaret prej shtages dhe prej personit qe e gjuan.

-Shtaga per feeder te mesum (Medium): Gjatesi prej 3.3 m deri 3.9m dhe aksion apo casting waight deri ne 60 gram keto perdoren per ujra te qeta dhe per ujra te rrjedhshme po ku nuk osht uji edhe shum i shpejt ( Liqe dhe lumenje) dhe me kto shtaga mund te gjuajm ne distanca ma te medhaja se me shtagat paraprake dhe mund ti perdorim edhe per peshqi ma te medhejn siq osht krapi e tj .

-Shtaga per feeder te rend (Heavy): Gjatesi 3.9m deri 4.5m dhe aksion apo casting waight deri ne 100 gram kjo bon per lumenje dhe liqe si edhe tjerat po me kete mund te gjuash ne nje distanc deri ne 100 metra dhe eshte shum e mir per krap edhe per ngjala dhe natyrisht qe ehe per peshqit tjer.

Me feeder mund te peshkosh gati se cdo peshk qe peshkohet ne thellesi ne liqe apo ne lumenje kjo metod eshte shum e mir se ja prezenton peshkut ushqimin shum leht aty ku don ti dhe kjo osht shum e sukseeshme por duhesh te jesh preciz ne gjuajtje dhe mundesisht ta gjuash korpen ushqyese gjithnje ne te njejtin vend. Mund te kete shtaga per feeder edhe ne mes te ketyre kategorive por keto jone tri kategorit kryesore ne literatur dhe ne praktik.

Tung k.l.m Qellofshi..............
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 14/3/2010 12:11 (#922 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Si peshkim ma te leht dhe ku edhe cdo fillestar i ka shansat 100 % ma te medha per me nxon peshkun eshte peshkimi me korp ushqyese dhe ju kisha preferu me perdor korp ushqyese qe eshte nga mrezha e metalt dhe e hapur posht dhe lart kete korp ushqyese mund ta perdorni edhe me ushqim tq gjalle dhe me ushqim te bler per peshkim .

Qellofshit...............................................................................
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 15/3/2010 12:01 (#923 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
Po mir e ki ti blerim po e mira e saj osht se non stop e ki vendin e ushqym edhe jon shancat mat mdhaja po per peshkun qe po e gjujshe ti edhe menyren qysh po peshkojshe nuk ki nevoj me perdor ata hiq e ushqen vendin mir edhe peshkon me tap nxen ma shum edhe ma shpejt.
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 15/3/2010 14:01 (#925 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
po shum mir e ki rus per peshqi si gjuca bon edhe osht mir me nxon me tape dhe nxen ma shum po per sykuq dhe per Brachse apo Abramis Brama eshte shum ma e mir korpa ushqyese dhe ke ma shum suksese dhe nuk te nevoiten shtagat e medhe se nuk ke nevoj me gjujt ma larg se 20m deri ne 40m e sa i perket peshkimit me tape bon po duhet me dit se shtagat duhet me qen per liqe 4.5 m, 5m.6m,7m e ma shum te gjata ndersa per lum 4m bon kjo eshta qaq sa di une .

Ma merr mendja qe prap do te shihemi ne batllav se tash du me dal ma shpesh e folum per kete tem korpat ushqyese jane inderesante dhe te thjeshta dhe une kam shum qef me peshku me to sepse gjithnje ke suksese vetum nese kushtet atmosferike e tjerat se lejojn se peshkimi me to osht shum i mir dhe i sukseseshem .

Kalofshit mir............................. Qellofshit........................................................!

Edituar nga BlerimDermaku 15/3/2010 14:02
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 17/3/2010 08:44 (#926 - përgjegje në #925)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
Blerim,

Brachse qe te na quhet ne gjuhen sllave Deverika gjendet vetem ne Badovc. Jeton ne tufa dhe pa marre parasysh se cka perdor, nese tufa nuk eshte aty badihava gjun. Une e kam nje shok nga Bosnia qe e ndjek shume qe disa vite dhe me thojke se pa korpe ushqyese eshte veshtire. Brachse e ndjen larg eren e ushqimit vec se duhet me qene pak i lengte. Parvjet shkuam dhe une vec sa me i bo shoqni atij dhe nje kolegu nga puna dhe ata me korpa ushqyese e une me topa ushqimi artificial te perzier me krymba dhe me nje lloj lengu me ere te posaqem per peshk te bardhe. Rezultati ishte ata dy bashke as sa gjysma ime. Une per vete e kam lene peshkimin me tape qe shume kohe, peshkoj me tape vetem kur vij ne Kosove dhe ndonjehere ketu me shoqni kur nuk kam me kend me shku ne Flyfishing. Per Brachse edhe pse ne Evrope me e njohura eshte metoda e korpes ushqyese, shume me shpejte dhe me shume nxen me tape. Nuk po du me te shit mend apo me te mesu, besom se as qe e ndjeki kete peshk por e kam vertetu vete dhe e kane vertetu edhe shume peshkatare qe metoda me tape eshte shume me aktive
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 17/3/2010 14:05 (#927 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje vali jo mos ta nin se mu nuk um doket qe pom shet men po per kete osht kjo tem qe secili me i shpreh njohurit e tina rreth peshkimit dhe me i pasuru njohurit e tjereve perkundrazi e faleminderoj cdo njeri qe din mem tregu diqka dhe une perfitoi nga ajo .

Val une nuk mund te them se nuk osht ma mir peshkimi me tape per brachse ose deverika nashta osht edhe bash ko me provu kete vit dhe po eshte e vertet se brachse ka mas shumti ne badofc edhe e vertet vjet mu ne badofc kom pas sukses per gjuajtjen e deverikes , por eshte interesante se nese osht uji i qet ato mundesh me i gjet leht nese jane duke ushqyer sepse dalin fluska mi uje dhe duket sikur kur vlon uji po natyrish nganjiher del dhe nuk jan kushtet e kohes apo tjera te mira dhe nuk nxen asgje po edhe nganjeher jane kushtet e mira si koha si krejt dhe prap ske suksese kjo eshte gje e natyrshme po vet qellimi i daljes ne peshkim rekreativ osht mu knaq me natyren dhe edhe pse ske suksese ne peshkim te pakten del njeri nganiher ne natyr dhe kjo eshte nje qetesi edhe per shpirtin apom kupton , po natyrish po te kem suksese edhe ne peshkim kjo do te ishte kenaqesi e dyfisht kuptohet kalofshit mir.

Qellofshit.......................

Edituar nga BlerimDermaku 17/3/2010 14:08
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 7/5/2010 19:26 (#979 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Po mir e keni pas edhe ti rus edhe vali se peshkimi me tape ish shum ma efektiv per peshkimin e sykuqit, gjuces , e tj . dm.th per peshkimin e keti peshku te vogel por per mua eshte atraktiv edhe per ngjill peshkimi me tape ish i mir por per Deverik hala se kom provu veq kysmet do te shkoj ne badofc dhe do ta provoj per peshkim me tape te sykuqit e tj i kom perdor nje shtag pes 5m metershe dhe tapen 2 gr dhe ish shum shum efektive kjo pun pra ju faleminderoi per keshillat qe me dhat ju sepse me kan ndihmu ne praktik te peshkimit.

Tung kalofshit mir tegjith dhe QELLOFSHIT................................

Edituar nga BlerimDermaku 7/5/2010 19:28
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 10/5/2010 10:33 (#980 - përgjegje në #979)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
Tung Blerim,

peshkimi i deverikes me tape eshte me interesanti. Kur ta peshkon deveriken me tape duhesh dy faktore me i pase parasysh.
1. Ate moment qe e kap nje deverike mos iu ndaj atij vendi derisa nuk punon me
2. Si e sheh qe nuk punon me shko nja 50 metra tutje dhe ushqeje vendin, pas nja 20-30 minutash garant ke me pase nje grup aty

Deverika eshte peshk qe rrin ne grupe te medha dhe nese ushqehet per nje moment eshte 90% e sigurte qe do ushqehet pjesen me te madhe te dites. Interesant eshte se kur e ther deveriken, tapa nuk te zhytet ne menyre pingule por rrezohet horizontalisht sa qe mendon se mos po te prek grepi ne toke.

Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 10/5/2010 16:17 (#981 - përgjegje në #980)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje Vali

Faleminderit per keto keshilla do ta provoj kysmet qito dit po um duhet me vet se a ka qitash naj ndales peshkimi per deverik ne badofc dhe nese nuk ka qito tre kater dit do shkoj dhe do ta provoj edhe ko mi marr shum parasysh keto keshilla te tuat faleminderit kalofsh mir dhe te pershendes.

Qellofshit..........
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 11/5/2010 09:09 (#982 - përgjegje në #981)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
Tung Blerim,

Deverika nis shumimin ne mes te Majit. Tek ne ne Austri ndalesa vlen nga data 15 Maj deri me daten 15 Qershor, pra vetem nje muaj. Tash, varet edhe nga rajoni e edhe nga ujerat. Tek ne ne Austri ne disa liqenj nuk aplikohet ndalesa fare per shkak te numrit shume te madh te deverikave. Besoj se rreth ndaleses ne Badovc munden me te ndihmu Rusi dhe Rexha

kalo mire

Vali
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 6/6/2010 19:17 (#1038 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje Vali tash pasi qe u kry ndalesa te marten do shkoj ne liqenin e badofcit per peshkimin e Deverikes do e provoj edhe me tape po natyrisht edhe ne thellesi si paisje do perdori :

Per me tap nje tap 4gr najlloni 0.18 grepin po menoj me perdor 16 dhe si ushqim per gjuaitjen e saj du me perdor krimbin dhe skrranje po do e provoj edhe me miser shtagen per tap e kom 5m dhe motorrin freespool edhe pse e di qe deverika nuk eshte edhe aq luftarake.

Per thellesi do e perdori nje shtag DAIWA te karbonit 3.6m dhe cw 60 - 80 gr ketu do peshkoj me korp ushqyese 20gr si grep do e perdori nje grep nr 10 dhe naillonin e kam ndermend ta perdori 0.25 dhe motorrin natyrisht freespool edhe ketu .

Dje dhe sot paradite jom kon ne livoq karashi apo babushka ka punu mir po smujta me u ndal ne badofc per deverik dse kesh me do shok e ata dojshin me shku per karash ne livoq kysmet te marten siq e kam par parashikimin e motit po merrke koha e mir dhe do shkoj veq vet se se kom gjet kerkon qe osht i lir me ardh po do shkoj veq vet e do peshkoj perqefi deveriken ta kqyri sa po punon po prap se prap veq dalja ne peshkim eshte kenaqesi a.

Tung kalofshit mir dhe Qellofshit ....................................................
Top of the page Fund faqe
Luki 1
Postuar 7/6/2010 09:39 (#1039 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Shpesh

Postime: 82
252525
Lokacioni: Prishtinë
Pershendetje,
Po nderlidhem edhe une rreth peshkimit te Pellembezes (Abramis brama-deverikes)
shume mire e pershkruajti Vali karakteristiken e peshkimit te deverikes. Kisha me theksue edhe diçka tjeter.Tere rezistencen me rastin e kapjes deverika e bene derisa ta qesish mbi siperfaqe te ujit, e mandej ate e terheqe pa kurrfare problemi deri ne breg, po them bukvalkisht si papuqe pothuajse e palevezshme.
ky peshk shkon ne tufa dhe si rezultat i kesaj, posa te te lajmerohet nuk e ke problem mund te gjuash sa te duash pra sigurisht 1-2 ore panderpre. Per kete lloj e preferoj gjuajtjen me tape siq u pershkruajt nga Vali.
pra e perthate thellesine dhe mundesisht karremi te jete ne fund apo bile 5-15 cm mbi fund, me rastin e lajmerimit te saj ngitet tapa dhe merr pozite horizontale, pra nje indikacion tjeter ne raport me peshqit tjere.

Pak deshta edhe per amurin mbasi u cek me larte.Amuri ne ujrat e Kosoves nuk ka nga arsyet se temperatura e shumzimit te tij nuk pershtatet me kushtet tona.Ka amur ne regjionin e ballkanit mirepo ai sigurisht se eshte hudhur me rastin e peshkezimit (peshkezim po e quaj - proqesin e hudhjes se peshqve te vegjel ne nje liqe apo lumenj me qellim te popullimit te nje lumi apo liqeni me peshk te caktuiar) mirepo nuk ka te dhena se ai ka arrijt ne menyre natyrore te shumzohet ne kushtet tona ballkanike.
tung, dhe klm

Edituar nga Luki 1 7/6/2010 09:44
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 7/6/2010 15:28 (#1041 - përgjegje në #791)
Subjekti: RE: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
Blerim, nuk po di cka me te thene. Une per vete kam shume qejf me i jep peshkut me shume gjasa me spetu dhe per vete peshkoj me monofil 0.12. Me kete trashesi peshkoj per peshiqt e bardhe (sykuqe, fleteverdhe, deverike, etj) pervec se per krap. Per krap kur shkoj shkoj vetem me FlyFishing dhe e perdori trashesine 0.14

Luki, Amur ka ne Kroaci sa te duash. Kom degju qe ka edhe ne Bosnje e edhe ne Serbi por rralle. Ne Evrope ka arrit me mbijetu vetem neper liqej, perndryshe vetem ne Azi e gjen edhe neper lumenj. Jane disa lloje, me i njohuri eshte Amuri i Bardhe. Une ketu e kam kap nje vitin e kaluar diku rreth 4.5kg derisa isha ty peshku per krap. Boll peshk palidhje, as krap as klen). Pershendetje Luki, duku ma shpesh bre se po humb me muaj
Top of the page Fund faqe
Luki 1
Postuar 7/6/2010 16:10 (#1043 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Shpesh

Postime: 82
252525
Lokacioni: Prishtinë
Pershendetje,
Vali, punen e kam asisoji ,me i lexue postimet zakonisht po mberrij me i lexue disa, kurse vet te kyqem ma rralle.Keto çka po i diskutojme jane gjera te mira dhe ja vlen me i diskutue dhe se sigurisht kah ti lexojsh t'i perkujtojne momentet e kendshme te peshkimit.Une per vehte kam pervoje te peshkimit per ngjale, Abramis brama-deverike,Luci, luciperke, ngjila,etj, por me se shumti e preferoj te shkruaj,lexoj dhe peshkoj krap.
Merrem edhe me disa shkrime te kohepaskohshme,shih meposhte ne kete e-mail.

http://fleteverdha.forum-2007.com/

Pra paisje e mire dhe monofili 0.12 maksimum 0.14 per Abramis brama.
megjithese kam peshkuar krap dhe kam zene deverike 2 kg-she .nje numer te konsideruar te tyre me kokrra misri 4-5 kokrra ne grep.(qudi por me ka ndodhur)
mireupafshim
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 7/6/2010 20:31 (#1044 - përgjegje në #1043)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje tegjitheve

Po ta shohim cila metod po funksionon ma shum neser kysmet heret pi shtateve ne mengjes du me dal ne badofc knena ka ana e mramurit me peshku deverik ta shohim se qka po funksionon ma shum peshkimi i saj me tape apo ne thellesi ta shohim du me dal vet dhe perqefi mu knaq ne natyr qikjo osht per mu kryesorja , kom lexu shum per deverik dhe perafersisht jom njohur pak me kete lloj peshku dhe do i provoj ne praktik tegjitha ato qe i kam hasur ne teori ta shohim .

E sa i perket amurit po kom degju nga nje kusheri i imi qe peshkon moti qe nja 35 vite peshkon ai dhe me ka then se ka amur ne serbi dhe e ka peshku ate ne serbi thot ai ketu tek ne nuk e di ti salih e din ma mir se ke pervoj te peshkimit ketu ne kosov po une kam degju na do peshkatar qe kur i kom pyet per amur me kan then se k ne gazivod ? ? ? po tash une pervete nuk kam peshku kurr atje dhe nuk muj me thon kurgjo ? ju peshkataret me ma shum pervoj e dini ma mir .

Tung kalofshit mir tegjith dhe qellofshit...

Edituar nga BlerimDermaku 7/6/2010 20:32
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 7/6/2010 21:10 (#1047 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Sa i perket amurit edhe nje gje shikoni ne youtube ishin disa video te peshkimit te tij ne serbi tung kalofshit mir ............
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 9/6/2010 15:28 (#1052 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje

Po vali dhe rus kesh per deverik dje dhe peshkova me tape dhe me korp ushqyese ne thellesi dhe metevertet me tape kish shum ma shum suksese pra faleminderit per keshillat qe mi dhat dhe klofshit mir.

Qellofshit
Top of the page Fund faqe
Taulanti
Postuar 9/6/2010 17:12 (#1054 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.25
Lokacioni: Kosovo
Tunjatjeta blerim sa per badoc kur dush dalim ni dit ti kallxoj venat aty shum mir osht dhe deverika punon shum mir po qoma numrin dhe tethras ni dit kur tkom koh dhe dalim bashk un aty peshkoj qe nja 15 vite som dhe o shum ven i mir mu um pelqen shum k.l.m
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 9/6/2010 19:44 (#1057 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Ok taulant dalim nje dit po qito dit e kom njet me shku ne batllav me do shok dhe kur tjom i lir pse jo numrin ta kom qu me pm nese e ke marr thirum gjat fundit te javes se ardheshme dhe dalim pse jo po nese don qoma numrin edhe ti me pm ose ne email dhe do te therras une e dalim per deverik pse jo me gjith qef .

Kalofshit mir tung Qellofshit..............................................
Top of the page Fund faqe
Taulanti
Postuar 16/6/2010 12:42 (#1076 - përgjegje në #1039)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.25
Lokacioni: Kosovo
lukii amur ka edhe ne badofc bile nje dit kur kesh bash nje peshkatar qeke aty ma tregoj nji foto ku e kishte kp nje amur mjaft te madh po ky me tha se amuri aty nuk shumohot po shkiet e kishin qit nje sasi te tyne ne badofc para lufte dhe tash kish hala qysh um tha ai une perveti peshkoj moti nbadofc po ma shum peshkoj somin aty dhe nuk um ka ra nsy qe ka amur po qaj peshkatar ma vertetoj se e kish pat edhe te ingjizum tu e kap amurin pra shum inderesant a as un skom dit per ket pun deri qito dit po ish e vertet un nuk peshkoj krap po ai po peshkojke dhe e kish kp po tha se ka shum pak dhe per arsye se nuk shumzohen aty ata shpejt do te farohen tunk k.l.m
Top of the page Fund faqe
Luki 1
Postuar 16/6/2010 13:17 (#1077 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Shpesh

Postime: 82
252525
Lokacioni: Prishtinë
Pershendetje,

Taulant, njof mjaft peshkatar por nuk e njoh asnjerin qe ka peshkuar amur ne Badovc, pra jam i gjenerates se mesme te them ashtu (50) kjo nuk do te thote qe nuk ka, une me heret e kam cekur se ai tek ne ne kushtet tona nuk mund te shumzohet. Pra ai peshkohet ne menyren e njejte si krapi, dhe nese ka pra ka ne numer shume shume te vogel.
Peshkezimi i liqejve tane e kam fjalen Badovc dhe Batllave eshte bere mbas ndertimit te tyre, pra te pendave dhe mbasi ka filluar te mblidhet uji dhe ta marri formen e liqenit, pra ne kohen e kaluar eshte perserite kjo edhe disa here,(gjeneratat e mia dhe te mehershme e mbajne mend) dhe si rezultat i asaj kohe ne tani peshkojme krap ose lloje te tjera te peshkut ne liqenet tona.
Por a mundet dikush te na informoj per llojin e peshkut Tostollobik ( kerkoj falje per emrin por shqip nuk e dij) qe gjendet ne Badovc, per te na shkruar karakteristikat e tij, menyren e ushqimit, menyren e zenjes, dhe eventualisht informate nese ka peshkuar dikush ate lloj.Kam pak njohuri por kohet e ardhshme do te shkruaj aq sa dij.

Edituar nga Luki 1 16/6/2010 13:21
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 16/6/2010 15:39 (#1078 - përgjegje në #1077)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje

luKi kti peshku ne anglisht siq e di une i thojn SILVER CARP .

E nese eshte ky qe ma merr mendja mu qe po i ke disa info ne kete link per kete lloj peshku qe ne shqip me perkthy i bjen krapi argjend.

http://peshkatari.piczo.com/llojetepeshkut?cr=3

Keto info per krapin e argjend i kom nxjerr prej literature anglisht dhe i kom perkthye ne shqip.

Tung kalofshit mir dhe qellofshi..................................................

Edituar nga BlerimDermaku 16/6/2010 15:49
Top of the page Fund faqe
Luki 1
Postuar 17/6/2010 10:25 (#1079 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Shpesh

Postime: 82
252525
Lokacioni: Prishtinë
Pershendetje,

Blerim, jae dy lloje Hypophthalmichthys nobilis i argjend, dhe Hypophthalmichthys molitrix i bardhe, kete te dytine ke ilustruar ti me foto ne adresen e mesiperme, por ajo foto eshte tipike e krapit, te kisha sygjeruar ta ndrosh dhe ta gjejsh nje foto adekuate.
Pra ky lloj i peshkut, (po me dhimbet krapi me e nenvlersuar dhe me e krahasuar me te dhe per ate arsye nuk po e quaj krap) e ka prejardhjen e njejt si amuri , pra nga lumi Amur ne Kine, dhe zakonisht sa kam hasur te lexoj per te, ne vendet ku eshte bere peshkezimi me kete lloj peshku eshte bere edhe me amur, nga arsyete thjeshta sepse keta me njeri tjetrin bashkejetojne, pra vetem nepermes peshkezimit te liqejve dhe lumenjeve eshte i bartur tek ne, sepse temperatura ne te cilen ai shumzohet eshte 36 grade celsius.
Ushqehet kryesisht me alga te ndryshme dhe organizma te ndryshem njeqelizore.Eshte edhe interesant se nga jashteqitja e amurit pra kjo jashteqitje permban nje perqindje te madhe te celulozes, nga ajo krijohen alga te ndryshme njeqelizore, dhe me keto alga ushqehet ky siq po e quajn Hypophthalmichthys.
Me se interesanti mu duk dikush nga peshkataret tane nese e ka peshkuar ajo ishte me interesant ta dijme te njohtohemi, nese ka pasur raste te peshkimit te tij
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 17/6/2010 12:41 (#1081 - përgjegje në #791)
Subjekti: RE: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
Pershendetje Luki,

Tolstolobin e kam pare me sy te mi dy here ne Badovc, njehere ishim para lufte duke i vendosur shatorat ne mbremje ne anen tjeter te Badovcit dhe nja 2-3 dolen ne siperfaqe ndersa heren tjeter ishte ne mengjes heret para disa viteve kur e pame nje shume afer bregut. Njihet me shume emra, ne anglisht me se shumti e perdorin Bighead Carp por njihet edhe si Krapi i Argjente, Krapi i Mermerte, Amuri i Mermerte, etj. Ketu rreth 50km larg Vjenes jane dy liqenj te vegjel te cilet i ka marr me qira nje boshnjak per nje periudhe 10 vjecare. Deri para 3 viteve shkojshim me shoqeri nja 4-5 here ne vit vetem pse na pergatitke ushqim ne saq. Une zakonisht peshkoja troften e kalifornise dhe aty ketu krapin derisa njeri nga shoket peshkonte me nje shtage per Silur dhe me shtagen tjeter per Tolstolob. Heren e fundit qe kemi qene aty ky shoku e mori shtagen teme per FlyFishing dhe ushtrojke me te kur ra Tolstolobi ne grep dhe une e nxjerra. Ishte diku 11kg, bajagi i fuqishem. Ne grep qet bari, me se miri funskionon nese e mbulon grepin mire dhe e mbeshtjell barin si shpageta rreth grepit. Para dy muajve, pasi e mora edhe lejen per Vjene, shkova me dy kolege qe peshkojne qe 7-8 vite ne Vjene, ne Danub me pa kete pjese te Danubit ku ata peshkojne dhe me vendos nese po e marr lejen. Me vobbler 15cm (peshk i drurit me ngjyra kuq e bardhe) sic duket gjate terheqjes e ka kap ky shoku ne shpine dhe pas nja 15 min e solli ne breg. Diku 6-7kg. Ketu ka shume por pasi qe mishi i tij nuk hahet (eshte katastrofal) shume pak njerez e ndjekin.

Sa i perket Amurit ne Badovc, as nuk kom degju e as nuk kam pa. E sa i perket faktit qe Amuri nuk mundet me u shumu ne Badovc, atehere bash kisha pase deshire me e dite kush eshte ai qe e ka vertetu kete? Normal qe nese ka Amur ne Badovc, pas disa viteve adaptohet dhe shumohet
Top of the page Fund faqe
Luki 1
Postuar 17/6/2010 13:35 (#1082 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Shpesh

Postime: 82
252525
Lokacioni: Prishtinë
Pershendetje Vali,

Falemnderit per informate interesante rreth Bighead Carp-it. Kete informate e doja, pra nje njeri yne te ma pershkrua kapjen e ketij lloj peshku, edhe pse nuk eshte ne Badovc, sepse ne Google veq nane e babe nuk gjen te tjerat te gjitha.
Vali ti je atje, pra ne rrjedha te te gjithave, pra amur ne Badovc nese ka ?, une e ceka me larte qe ai ne kushtet tona nuk mundet te shumzohet, pra ne baze te lieteratures qe ju kam referuar, pra duke thene qe ne kushtet -klimen Europiane dhe ktu pra me se shumti shumzohet ne menyre artificiale dhe hudhet ne liqej dhe lumej.
ka d.m.th.edhe aso informatash kunderthenese, pra qe ne Azi ne vendlindjen e tij qe ai shumzohet posa te arrij uji temperaturen 15 grade, ne periudhen praill deri gjate veres.
Kurse, tjetra qe ne kushtet normale shumzohet ne temperaturen mbi 20 grade celsius .

Sidoqofte une nuk do te merrem me to as ti pohoj e as ti mohoj. Sikur te kishte pasur tek ne ne Badovc,patjeter se do te kishim kapur ndonje dhe se edhe shumzimi ndoshta do te kishte pasur sukses.

Vali, pasurija me e madhe e njeriut jane miqet, kush ka lexuar me shume ose me pak eshte diçka tjeter, por kembimi pervojave dhe muhabetet e ndryshme rreth peshkimit, keto jane vlera konsideroj, ky pra eshte edhe qellimi i ketij forumi te respektuar.
kerkoj falje ndoshta e kam sterzgjatur me kete dhe nese kam gabuar ndonje gje, se jam nga puna duke shkruar e nuk po kam kohe.
Flm, mireupafshim
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 17/6/2010 14:35 (#1083 - përgjegje në #1082)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
jo bre Luki, paska qene keqkuptim nga ana ime. Une mendova qe dikush e paska vertetu. Bile po e shoh qe edhe veteb gabim kom shkru ty deshte me shkru dicka tjeter por edhe une nga puna po shkruj e po duhet shpejte. Normal qe ne liqenj eshte veshtire me u shumu, pervec ne ata liqenj ku hyn ndonje lum me rryme te shpejte. Deri tani shumohet vetem ne menyre artificiale por ketu ka arrit me u shumu ne disa liqenj ku lumi qe hyn ka rryme te forte.
Nga kurset kemi mesu se per me u shumu Amuri duhet me u plotesu keto keshte:
1. Me pase zalline, pra fundi me qene zalle ne ate pjese ku derdhet lumi ne liqe
2. Me qene rryma e ujit e forte (e kom harru arsyen pse por e di qe eshte e sigurte)
dhe 3. me e rendesishmi kriter i cili eshte veshtire te plotesohet ne vendet tona (pervec ne disa vende te Kroacise), temperatura e ujit duhet me qene 37 grade minimum per zhvillimin e ikres se Amurit

Shyqyr qe ky kushti i trete nuk permbushet se me bo me u permbush ish bo katatrofe. Amuri leshon deri ne 1 milion ikra (veze) dhe paramendo se cka kish ndodh, per 5-6 vjet nuk kishe nxone peshq tjere ne liqe.

Ne ish-jugosllavi ka hy nese nuk gaboj ose me 1953 ose me 1965 nga Hungaria. Hungarezet e kane marr nga Bashkimi Sovjetik, pasi pervec Kines gjendet edhe ne Sibir. Sot ne Vojvodine ka bazene ku shumohet artificialisht.

Besoj se jam sqaru, Luki ma bon hallall se qetash po e shoh cka kom shkru e cka kam deshte me shkru me heret.
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 17/6/2010 15:33 (#1084 - përgjegje në #1083)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
A mun me tregu dikush per nje pun kjo pyetje ju shtrohet atyne qe kan peshku ma shum ne badofc :

Ate dit qe kesh une per peshkim te deverikes um tha nje peshkatar i atyhit se eshte nje lloj deverike thojke ai krejt e zez dhe kur e kap atre ojo qysh tha ai po luftojka shum deri sa ta nxirrsh pra po ju pyes juve a metevertet deverik osht ajo a ndonje lloj tjeter peshku ai thojke deverik osht veq e zez dhe lufton shum ??? po qka osht se di mu nuk um ra as njo qsi veq bash pom indereson ajo pun .

Ndersa sa i perket badofcit mu um ka pelqy shum dhe ven i mir shum po na si njerez opullaten nuk e kemi ne nivel vlla tpajke tu peshku vike tu ofrojke ni meter ngat dhe e gjujke grepin vlla sbon ashtu bile njoni ma gjujti mi tap teme e nau lidhe spo di shum pak vedijesim ketu edhe si peshkatar duhet me dit dhe me majt nifar distance mos me e pengu njoni tjetrin ai une e di qe eshte vend publik po vet njeri duhet me pas ndergjegje dhe rrespekt a , po nejse luki nfaleminderit per sygjerimi dhe kalofshit mir te gjith ju peshkatar te nderuar dhe paqi suksese ne jet dhe peshkim ju uroj fat ....QELLOFSHI.......
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 17/6/2010 19:20 (#1085 - përgjegje në #1084)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje

Si jeni tegjth edhe nje gje per Deveriken ni peshkatar nifar homdia qe po peshkojke shum deveriken ne badofc me th mu qe deverik kish edhe ne liqenin e perlepnices gjilan , ai ish kon vjet tje per peshkim dhe me tha se kish punu deverika edhe ato shum mir tha ai pra nese kjo osht e vertet nuk paska veq ne badofc por edhe ne perlepnic kysmet qito dit ko me hku anej ka gjilani dhe kom me kqyr me vertetu ket sen po ai me tha se punon dhe jeton deverka edhe ne pelepnic.

A ka pat najkush prej jush rast te peshkoj deverik ne perlepnic tung kalofshit mir.
Top of the page Fund faqe
Luki 1
Postuar 18/6/2010 09:34 (#1086 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Shpesh

Postime: 82
252525
Lokacioni: Prishtinë
Pershendetje te gjitheve,

Vali pershendetje e veqant per ty, krejt eshte ne rregull.
Blerim, deverika eshte ajo qe e dijme te gjithe, ajo bane rezistenc shume te madhe deri ne nxjerrjen e saj mbi siperfaqe te ujit, e mandej ate e terheq shume lehte deri ne breg, apo ne rrjet ofruese (meredov- po e quaj rrjete ofruese apo nese pajtohe ni ndonje term me te pershtatshem).
Deverke e zeze, une per vehte kurre nuk kam ndegjuar apo nuk kam pare, apo peshkuar.
Po e ilustroj me nje shembull, qe mue me ka ndodhe ne femijeri.
Si shumica prej nesh qe nuk i kemi pasur mundesite e furnizimit me paisje adekuate, une kam peshkuar ne Llap, aty te penda (brana) diku kah vitet e 70-ta, me shkop te thjeshte i perpunuar, dhe me kujtohet si sot e pata peshkuar nje peshk te sariht (formen e karashit-babushkes por vetem shklelqente, pothuajse si peshk i arte), ate kohe ate peshk e pata kembyer per disa grepa me peshkataret shkie te cilet ishin ne anen e kundert te lumit.
Pra prej asaj kohe e deri me sot kurre me nuk me ka rastise as te shoh e lere me peshkoj, edhe pse lumin llap e shume te tjere i njoh si ne pellembe te dores. Pra emrin atij peshku nuk ja dij e as qe e kam mesuar sot e asaj dite.
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 18/6/2010 13:05 (#1087 - përgjegje në #1086)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
Blerim osht e vertet qe jon dy lloj Deverika ne liqenin e badovcit osht qajo me shpind t`zez edhe tjetra osht (e rrshitshme si linjaku qe lshon spo di qysh me i thon ati seni ) edhe deverika me shpind t`zez rritet gogja e madhe em ka ra rasti me nxon ne fellsi bajagi t`madhe ner 3 kg nuk ka qen hiq po tash kom ni qe o ka punon ne krym dhe buk ne badovc ne tap po hanez nuk jam shku me kqyr e per ne liqenin e gjilanit mundet me pas se kta gilangjit qesin tuli peshku ne at liqen kom pas rast me i pa ne liqenin e batllaves kan ardh me nxon shtuka te vogla per me i qu ne liqenin e tyne .

Luki per merodov sa e di une edhe kta sa e kom ndegju prej babes tem e quajn SPILAR .

Neser kismet du me shku me e provu fatin edhe ket jav ne batllav me kqyr a ka hi ne ushqim ndoni krap a jo luki ti a don me dal hiq ket jav.
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 18/6/2010 13:25 (#1088 - përgjegje në #1087)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje

Faleminderit rus per qe um tregve per deverikat qe kokan dy lloje e po osht e vertet se ne buk dhe krimb po punojke shum mir po sa kesh une shum te medha nuk kapi kerkush nje peshkatar pak ma i moshuar ja harrova emrin qe ishte afer meje e nxoni nje deverik perafersisht 1 kg po mat mdhja qato dy dit qe kesh une qaty nuk nita qe kan ra po prap kto tvoglat mir po punojshin bishin edhe 400gr 500gr e qishtu veq shum mir po punojke une perveti nbuk nuk e provova po peshkojsha veq me krimb po tjert peshkatar qe ishin aty shumica peshkojshin me buk dhe punojke shum mir tung kalofshit mir tegjith QELLOFSHI...............
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 18/6/2010 14:22 (#1089 - përgjegje në #1088)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
Ti a nxone naj sen??
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 18/6/2010 15:16 (#1090 - përgjegje në #1089)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Po valla kam kalu shum mir i kom nxon nja 7kg deverika jo edhe aq te medhja po boll sa per qef ma e madhja qe e kom mat u kon 600 gram po mir shum kom kalu i kom qit disa foto aty ne panelin e fotove sdi veq um ka pelqy shum dhe prap do shkoj qito dit po po na merrke koha shum e keqe e sdi qa po bohet nashta qet vikend sun shkoj veq tjetrin po kysmet ndash shkojm bashk naj dit rusi tung kalo mir.
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 21/6/2010 08:30 (#1092 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
shum mir ani ni dit mas ores pes kur te kryj punen shkojm ne badovc veq me tap edhe kqyrim qka po bohet.
Top of the page Fund faqe
Luki 1
Postuar 21/6/2010 08:48 (#1093 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Shpesh

Postime: 82
252525
Lokacioni: Prishtinë
Pershendetje,

Rusi, e dij qe i thojne Spilar, por prap po them ndonje term me te pershtatshem se ky sepse ndoshta (spilari ka mbete prej peshkatareve shqiptar - mos i referohet atij zakonisht qe peshkataret qe peshkojne ne det per peshq te medhenje, si krrabe ja ngulin peshkut dhe e qesin ne barke), kurse ne anglishte rrjete me bisht po del se i thojne Landing net.Nuk eshte problem sidoqofte kush si e praktikon por vetem meredov ta hjekim prej perdorimit.

Rusi isha ne Vermice, peshk sa te duash por ne sonar, kurse me e prek kurre jo.
Na ka mbyt shiu, besa edhe bresher ka ra, keshtu qe hjekem dore dhe u kthyem .
Ti si kalove a dole dhe a pati ndonje send.
Battllava full e mbushur me uje, full e mbushur me bari, si do t'ja baj nuk e dij, shendosh veq, po shpresoj se ndoshta se paku 1-2 metra bie niveli dhe para korrikut sigurisht se nuk ka kurgja.
mireupafshim
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 21/6/2010 09:10 (#1095 - përgjegje në #1093)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
interesant, qe tri vjet porosis sende nga www.sportfish.co.uk dhe shume vone e kam kuptu qe e kane faqen edhe ne gjuhen shqipe. Ndoshta aty mundemi mi gjete perkthimet
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 21/6/2010 16:41 (#1100 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Ani ok rus pra mujna me shku nje dit me tapa per deverik ne badofc bon kur po shkojm tregom kur dush ti shkojm veq tregom kur po don me shku e shkojm ok tregom ktu ne forum dhe e lojm mu taku dikun dhe shkojm bashk ose folum ne email une pej ores 20 ne mbremje online jom ti emailin tem e ki apo b.dermaku@live.com hin dhe folim per kete pun vlla ok tung kalofsh mir rus nihemi.
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 22/6/2010 08:31 (#1101 - përgjegje në #1100)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
ok mas pesve e kryj punen naj dit shkojm so problem .
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 22/6/2010 16:35 (#1102 - përgjegje në #1101)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
ok rusi u bo veq um tregon kur dhe shkojm kur dush kur te kesh koh ti so problem tung kalofsh mir.
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 26/6/2010 16:32 (#1110 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje

Rusi si je sot kesh ne badofc per deverik dhe kom kalu shum mir jom knaq kom peshku me tape dhe ka punu mir shum dhe ka pas edhe nom te mdhaja njo qe e kapa une e matum me do peshkatar tjer qe e paten paisjen per matje dhe i pat 1.300 kg dhe shum mir osht ka punon deverika sot kom peshku vetum me krimb dhe kaster nderasa pasi qe e di qe ti je krapist i pasionur desha te tregoj se sot aty ne badofc nje shkavell e kapi nje krap diku 4 deri 5 kg pra edhe krapi po punojke mir qysh e pash une , ndersa ne batllav jom kon pardje skish sen hiq do sykuqa te vegjel dhe gjuca te vogla sdi nashta i ka fajet moti po nashta edhe niveli pak i lart i ujit po nashta edhe spo ma don mu ne batllav .............ahahahahhahah..................nejse kaloni mir
dhe QELLOFSHIT ...................................................suksese tung.
Top of the page Fund faqe
Taulanti
Postuar 26/6/2010 20:45 (#1111 - përgjegje në #1110)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.25
Lokacioni: Kosovo
Qysh jeni vllazen peshkatar
bash mir paske kalu blerim edhe une jom kon dje n badofc deverika o ka punon shum mir sivjet po ajo gjith punon mir n badofc ose gati gjith veq mir osht shum qe paske pat sukses un per veti javen e kalune kom pat sukses n peshkim te somit dhe kom mujt me nxerr njo 7.5 kg dhe jom shum i knaqun somi qito dit o ka punon mir me gjujt me gergeq te vogel tung k.l.m gjith ju peshkatar
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 28/6/2010 08:02 (#1112 - përgjegje në #1111)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
Blerim une ket vikend e kom kalu ne ballaban per peshqi sjam dal edhe qaq shtunen e kom bo ni shetitje krejt liqenin e batllaves kam kqyr vende edhe jam shetit prej fillimit deri te penda po ni masdite dola nja 2 or e kapa ni babushk edhe ni linjak mashum sdeshti po edhe snejta ma shum e per badovc kam qen te ejten e pash qe deverika osht aktive edhe pse une kqyrsha por ndoni krap mos po gjuhet naj ka po qe at dit ska livrit krapi e deverika po punojke qashtu mir. ju pershendes
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 28/6/2010 18:17 (#1115 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje rusi

Kysmet javen tjeter kom ni qe po permirsojke koha pak dhe e kom njet me shku ne badofc per derverik dhe babushk e nese don te tregoj nja ni dit ose dy perpara se te shkoj dhe munesh me ardh e takohemi bashk aty se une e kom njet me shku heret pi 6 te mengjesit e me nejt ton diten e ti qe don tani me ardh mas orarit te punes takohemi aty ok .

Dhe desha te pyes a ka ndokush qe e njeh mir terenin ne dri te bardh knej ka klina se sjom kon kurr dhe kisha dasht me shku per ngjill apo troft pak po pasi se njoh vendin nuk po muj me shku nese ka ndokush prej jush qe e di terenin dhe qe eshte i lir aPo don me ardh me mu ne peshkim atje dhe me ma tregu terenin une kysmet qe e gjej ndokend qe don me ardh me mu qateher ka gjysa e korrikut kishim mujt me shku pra nese e njeh ndokush terenin let me tregojn ketu dhe shkojm bashk apo le te me lajmrohet ne emailin tim b.dermaku@live.com ok tung ju pershendes tegjitheve juve peshkatar sportiv rekreativ te Republikes se Kosoves ......................................QELLOFSHIT.................................................................
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 29/6/2010 08:08 (#1116 - përgjegje në #1115)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
Blerim per badovc kur te shkojsh so problem drinin ma merr menja qe e njof qata vena ku shkoj vet me peshku a kshtu ma shum diqka jo veq qe drini osht i madh edhe nvaret qka don me nxon qe me ju pershtat vendit ku ta merr menja qe osht peshku qe po e lyp. tung kalofshit mir
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 29/6/2010 20:28 (#1124 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje rusi
Rusi per ngjill qet koh tash ku osht mas miri me peshku ne dri ? ku po ta mrr mendja ty pasi qe ti pe njifshe pak a shum do vena dhe po peshkojshe atje.
Top of the page Fund faqe
Taulanti
Postuar 1/7/2010 13:56 (#1142 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.25
Lokacioni: Kosovo
Blerim kallzom kur e ki njet me dal ka badofci dal edhe une se tkom premtu po heren e kalume kur ma qove numrin smujta e tashti jom i lir ta kom qu edhe ni sms po zdi a e ke marr a jo veq numrin tem e ki veq lajmrom ok tung k.l.m
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 26/8/2010 23:17 (#1354 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje

Si jeni si po ja kalon ne peshkim , mu pome vjen inderesan ktu ne forum shumica e peshkatareve po tregohen si krapista dhe nuk kam kurgjo kunder pom vjen mir dhe ishalla kalojn sa ma mir po shum pak peshkatar po permendin peshkimin e peshqive te tjer dhe pom befasohem se ne ujrat tona ka shum peshq qe mund te peshkohen dhe qe ja vlen me fol per ta dhe per peshkimin e tyre si pershembull siluri,shtuka ,deverika , mlyshi,trofta etj. etj. dhe bash po quditna sa pak folet dhe diskutohet per peshqit tjer po prap se prap ju uroj suksese trgjith krapistave dhe QELLOFHI ne peshkim te krapit dhe paqi sukusese.

Tung kalofshit mir tegjith ju peshkatar te pasionuar mas peshkimit. :

Edituar nga BlerimDermaku 26/8/2010 23:19
Top of the page Fund faqe
bujar
Postuar 27/8/2010 10:16 (#1355 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 106
100
blerim
hin pak ma shum neper forum se po folet edhe per peshqi tjere si per shembull:peshkim me miza ose flyfishing munesh me pa naj sen qka po ndodhe..
pershendetje
Top of the page Fund faqe
Vali
Postuar 27/8/2010 12:59 (#1356 - përgjegje në #791)
Subjekti: RE: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 179
100252525
Lokacioni: Austri
Bujar,

secili e gjen veten diku. Une kom postu mjaft per shtuke por nuk muj me postu nese nuk shkoj. Kur te shkoj per ndonje tjeter lloj e postoj shkrimin me foto. tash, ketu i ke 3-4, Gazi, Rusi, Vedati dhe oshoki qe shkojne kryesisht per krap, une dhe Bujari per trofte, lipjen, mlysh, ti ndjek gjithckah kah pak, s'kem cka bojme tash, secili e ka peshkimin e vet te preferum.
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 27/8/2010 14:06 (#1357 - përgjegje në #1356)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje

Po po mir osht se une e percelli forumin dhe ka edhe per tjer peshqi qe folin po thash shum ma shum po folin per krap dhe kjo osht mir thash dhe nuk um vjen keq fare po perkundrazi um vjen mir qe ka diskutim rreth peshkimit dhe veq let vazhdojn se edhe une muj me msu najsen edhe tjeret po e di qe ka shum peshkatar qe peshkojn peshqit tjer dhe thash let folin pak per ta dhe let bojm diskutim te fryteshem.
Ndersa ti bujar hallall hallall tkoft burr bravo qato miza qe i kishe bo per flyfishing bravo art i vertet a shum pom vjen mir qe kem ksi peshkatar te pasionum dhe e di qe flyfishing osht nje peshkim per njerez qe metevertet kan pasion dhe bravo tkoft a shum miza te mira.

Qellofshit vllazen kaloni mir dhe folni lirshem rreth peshkimit ne forum se forumet per qata jon.

Edituar nga BlerimDermaku 27/8/2010 14:07
Top of the page Fund faqe
bujar
Postuar 28/8/2010 08:34 (#1358 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Veteran

Postime: 106
100
flm shum Blerim.....me te tregu te drejten me kan ndihmu Vali edhe Afrim Prekazi shume per material ,se ne Kosove nuk gjindet e keshtu qe miza po kemi boll por peshqi nuk po ka ,sepse jan duke i shkaterruar lumenjet kurse na po rrime thuaj se krejt normal eshte, e ishalla po ngopen edhe ata nje dite e po na lojne lumenjet rrahat ........
.pershendetje
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 28/8/2010 12:30 (#1360 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
Blerim ktu jon sdisa tema ne fill kan qen shum pak per ata i kom qel per krap per fly fishing e per tjera sepse perpara vali ska qen i iformum per ket forum masi qe e kom kuptu qe vali peshkon vetem fly fishing e kom qel temen per fly fishing po ashtu edhe per krap edhe sosht ajo qe po thu ti krejt po shiten krapista se qeta qe folim per krap taman dalim veq per krap kshtu qe secilli e gjen veten te ndoni tem qe osht ktu . kaloni mir e qellofshi
Top of the page Fund faqe
BlerimDermaku
Postuar 28/8/2010 14:05 (#1361 - përgjegje në #1360)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.1002525
Lokacioni: (Prishtina)
Pershendetje

Jo rusi mos um keqkupto vlla se nuk po thom se krejt po shiten krapista po po ju marr lakmi se sa mir po folni ne pjesen e forumit per krap dhe pom vjen mir se edhe une perdit po msoj prej shkrimeve te juaja dhe veq vazhdoni keshtu , po une po du me i nxit edhe peshkataret qe peshkojn peshk tjeter me fol per ate peshk qe e peshkojn dhe me fol per menyren e peshkimit se si epeshkojn dhe me u bo forumi hala ma i gjall se qe eshte dhe edhe une jom mundu ne ate te temen me spjegu dhe me fol per disa lloje te peshkut dhe me kete qe e kom thon ma heret vetem dua qe ti nxis peshkataret qe te folin per ate qka peshkojn si kur qe edhe folet ne forumet per krap dhe edhe ma heret kom thon kom rrespekt per krapistat dhe ju deshiroj fat ne peshkimin e krapit dhe askush nuk ka nevoj me u shit si krapist po diqka tjeter se ai qe osht krapisty osht dhe ishalla ka suksese e ai qe sosht nuk osht dhe ishalla ja kolon mir qaty ku i pelqen atij apo ne ate lloj peshkimi qe i pelqen atij dhe edhe ni sen ju deshiroj fat ne peshkim tegjith peshkatareve sportiv rekreativ te republikes se kosoves dhe une personalisht kam rrespekt per tegjith ata dhe per cdo njeri qe e don dhe e rrespekton natyren.

Tung kalofshit mir dhe QELLOFSHI.
Top of the page Fund faqe
Taulanti
Postuar 31/8/2010 19:35 (#1376 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.25
Lokacioni: Kosovo
blerim sa per info sapo e kam hap nje tem edhe per silur ktu nforum pra ja kemi nis me fol edhe per peshk tjer po pom vjen mir qe po inderesohesh me hap debat edhe per peshk tjer tung k.l.m.
Top of the page Fund faqe
din
Postuar 13/1/2011 16:07 (#1797 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Anëtarë

Postime: 6
0
Lokacioni: sHKUP
Pershendetje N'GJILAGJI.

Jam Nexhmedin Hoxha nga Shkupi aneter i ri iforumit dhe lexova postimin e Blerimit , .
Sa i perket peshkut ngjila un e kam peshku edhe ne Bugari ne lumin Struma , aty kemi kap deri ne 3.5 kg do te them qe ngjila ritet edhe me teper , sa per info ngjila esht peshku me pak i preferueshem per tryeze , siq esht edhe Sqefulli ( ngjila e detit ) per ndryshe ai jeton edhe ne ujera te felliqura sa per dijuni Kroatet e quajn govnarka sepse afrohet ne derdhjet e kanalizmit dhe aty kapet me se shumti....

qellofshi.
Top of the page Fund faqe
gonis
Postuar 25/2/2012 21:17 (#1960 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Fillestarë

Postime: 4
0
Pershendetje te gjithe peshkatareve sportiv,

shpresoj te ja kaloni mire.

Blerimi e kishte diskutuar pak me heret Luciperken ose Lucin apo Zander anglisht. Une e dua shume kete lloje peshku dhe jam shume i pasionuar pas tij.
Siq e kishte cekur edhe Blerimi, me te vertete Luciperka eshte nder peshqit me shijshem per tu ngrene nga ujerat e embla.
Ketu ne Kosove ka ne lumin Dri, kryesisht duke fillu nga Ura e Shejte e deri ne liqenin e Vermices, pastaj vazhdon ne liqenin e Kukesit e deri ne Koman.
Por ky ne anen tjeter ne kete rajon edhe eshte peshku me i sulmuar nga banoret e atyre zonave ku edhe shume prej tyre sigurojne jetesen nga gjuetia ilegale e Luciperkes.

Nji shembull, ne vjeshte e kaluar ishim ne peshkim per Krap ne liqenin e Vermices dhe me barke ngjiteshim ne gryken e Dobrushes, une perdori edhe nje FishFinder Garmin, pastaj skishe qka te shofesh,
ne qdo 10 metra kishte rrjeta te vendosura, ato ishin te leshuara deri ne 13metra ne thellesi per ti fshehur dhe e gjithe gryka ne disa kilometra ishte e mbushur me rrjeta.
I gjithe liqeni i vermices dhe lumi dri eshte i mbushur me rrjeta. Ne te njejten kohe edhe nxjerrja e zhavorrit ja ka ndryshuar pamjen dhe rrjedhin komplet ketij lumi. Eshte turp, me shume te ngjall pamjen e nje vendi ku ka rene nje bombe atomike sesa lume.

Edhe popullata e kesaj ane eshte tmerresisht me vetedije te ulet. Pastaj shoqata e peshkatareve sportiv te prizrenit, mos te them me mire jan tmerr komplet. Nje qun e dergojn vetem ne gjonaj ndojhere me mledh ndonje pare kush ia jep dhe mbaron puna e tyre.

Blerim une po kam deshir per me ik ne peshkim per Luciperke ne maqedoni apo ne shqiperi, por te them te drejten nuk kam informacion ku ka dhe ku vertet ben qejf me luciperka.
Nese dikush ka informacion ju lutem shkruani. Edhe anetarin din e paskemi nga shkupi, me siguri mundet me na informu diqka.

Qellofshi
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 19/3/2012 13:09 (#1961 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
Sa i perket rrjetave dhe peshkimit ilegal ku flitet shqip njesoj esht kjo pun na skemi respekt per njoni tjetrin e po kemi respekt per natyr , ktu te ne deri sat ndrohen disa gjenerata me radh sma mer menja qe ki me pas peshk edhe ski me kon kurr i knaqt kaloni mir qellofshi sa per info Batllav ka fillu me punu BODORKA DHE BELICA aty ktu naj shtuk edhe kllen kshtu qe ja vlen me shku kaloni mir.
Top of the page Fund faqe
gonis
Postuar 20/3/2012 14:36 (#1962 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Fillestarë

Postime: 4
0
Pershendetje Peshkatare,

ashtu eshte Rus, pajtohem me ty. Ketu te ne duhet te kalojne disa gjenerata dhe te vije vetedijesimi, sepse problemi qendron te vetedija e ulte kolektive.
Sa per info, tani ne edhe ne Restaurantet ne Vermice mungon Luciperka, ska me. Restaurantet ne Vermice jane ata joshesit me te medhenje qe e nxisin peshkimin ilegal me rrjeta ne ate rajon, sepse i punesojne keqberesit ne menyre qe te furnizohen me Luciperke.
Ne Kukes ka vajtur deri ne 13.euro per Kilogram Luciperka dhe nuk ka fare ne treg.

Ne rajonin prej Gjonajve te Hasit deri ne Rugove ka fillu me leviz ngapak Ngjila dhe Mlyshi. Uji eshte i mire, kenaqesia me e madhe eshte te mos degjosh dhe shohesh bagerat duke nxjerre Rere.
Ishalla vazhdon kjo.

Qellofshi.
Top of the page Fund faqe
Rusi
Postuar 23/3/2012 17:52 (#1963 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.Veteran Ekstrem

Postime: 430
10010010010025
Lokacioni: Prishtina
Kjo dot vazhdon deri sat vjen uji nalt deri ne kosov pasi qe tash per momentin i kan zbraz liqent pun qe mos tket vershime se ne momentin qe ngjitet uji nalt ne kosov prap ka me kon e njojta pun po tash skan ku peshkojn kosovart se ska uj :D
Top of the page Fund faqe
agoni
Postuar 6/4/2012 09:25 (#1964 - përgjegje në #791)
Subjekti: Re: cilet peshqi peshkohen dimrit cilet veres dhe si kapen ata etj.


Fillestarë

Postime: 1
0
o rus kallxom vlla qysh me nxan qisi flutra se peshk ma nuk po ka
Top of the page Fund faqe